Cevaplar

2012-10-04T17:58:03+03:00

afa ya da bedenlerinin bir bölümü birbirine yapışık olarak dünyaya gelen tek yumurta ikizlerine ‘‘Siyam ikizleri’’ denilmesinin nedeni onlar. Bu iki Siyamlı erkek kardeş, göğüs kafeslerinden karınlarına kadar birbirine yapışık olarak 1811'de doğdu. 63 yıl sonra ömür boyu paylaştıkları yatakta birkaç dakika arayla öldüler.

Zeki, zarif ve çalışkandılar. Avrupa ve ABD'de sirklerde gösteri yaptılar, saraylarda krallara, kraliçelere takdim edildiler. Star haline geldiler. Ama saygı görmeyi de başardılar. Başarılı birer çiftçi, iyi birer eş ve toplam 21 çocuğun babası olarak öldüler. Çocuklarından hiçbiri ikiz değildi, ama torunları arasında pek çok ikiz vardı. İlginç tesadüf, bu yazı yazılmadan 10 gün önce, AP Ajansı, Chang'in torun torunlarından Brian Bunker'ın, ikiz kardeşi Brad'i öldürdüğünü bildiriyordu.

Chang ve Eng 1811'de bugün Tayland olarak bildiğimiz Siyam'da, başkent Bangkok yakınlarındaki Mekong Nehri’nin kenarında bir köyde fakir bir balıkçı ailesinin çocukları olarak doğdular. Siyam Kralı II. Rama, yapışık ikizlerin uğursuzluk getireceğine inanarak öldürülmelerini emretti. Ancak aradan zaman geçip hiçbir kötü olay olmayınca bu emrini geri aldı. 

Chang ve Eng'in diğer çocuklardan eksiği yoktu, fazlası vardı. Zamanında yürüdüler, konuştular, babalarıyla balığa çıktılar. Olağanüstü bir uyum içinde kürek çekiyor, balık avlıyorlardı. Birbirlerine sarılarak tepeden aşağı yuvarlanmayı çok seviyorlardı. Bu sayede göğüslerindeki bağ birkaç santim uzadı ve biraz ayrılabildile

6 3 6