Cevaplar

2013-01-05T15:39:32+02:00

Altın oran, doğada sayısız canlının ve cansızın şeklinde ve yapısında bulunan özel bir orandır.Altın oran, doğada, bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen, yüzyıllarca sanat ve mimaride uygulanmış,uyum açısından en yetkin boyutları verdiği sanılan geometrik ve sayısal bir oran bağıntısıdır. Doğada en belirgin örneklerine insan vücudunda, deniz kabuklulularında ve ağaç dallarında rastlanır.Platon'a göre kozmik fiziğin anahtarı bu orandır. Altın oranı bir dikdörtgenin boyunun enine olan "en estetik" oranı olarak tanımlayanlar da vardır. 
Eski Mısırlılar ve Yunanlılar tarafından keşfedilmiş, mimaride ve sanatta kullanılmıştır. Göze çok hoş gelen bir orandır.

2 5 2
En İyi Cevap!
2013-01-05T15:39:43+02:00

Doğada sayısız canlının ve cansızın şeklinde ve yapısında bulunan özel bir orandır.Altın oran, doğada, bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen, yüzyıllarca sanat ve mimaride uygulanmış,uyum açısından en yetkin boyutları verdiği sanılan geometrik ve sayısal bir oran bağıntısıdır.

 

Örnek verirsek:

İnsan kolunun uzunluğunun dirsek uzunluğuna oranı altın oranı verir.
Parmaklarda da yine kollardaki olay geçerli.
Boy / bacak boyu oranı,
Ağız genişliği / Burun Genişliği
Tütün Bitkisinin yapraklarının dizilişinde bir eğrilik söz konusudur. Bu eğriliğin tanjantı altın orandır.
Yani altın oran (1.618) doğada estetikliğin ve güzelliğin bir ordanıdır.İşin diğer bir ilginç tarafı ise bu oranın yüzyıllar öncesinden biliniyor ve birçok yerde uygulanıyor olması…

2 5 2