Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2013-01-06T14:19:14+02:00

Dengeli Beslenme Nedir?Vücudun ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin, vücudun ihtiyacı oranında tüketilmesine dengeli beslenme denir. İnsan vücudu çeşitli protein, vitamin, mineraller ile karbonhidrat, su ve yağ gibi besin öğelerine ihtiyaç duyar. Bu besin öğelerinin her biri farklı oranlarda vücudun ihtiyaç listesindedir. Örneğin, günlük ortalama 2 litre suya ihtiyaç duyan vücudumuza, günlük bir kaç gram vitamin yeterli gelmektedir.

Sağlıklı ve Dengeli beslenme için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinleri hangi oranlarda almamız gerektiğiyle ilgili besin piramidi faydalıdır.

 

Besin Piramidinde de görüldüğü gibi vücudun en az ihtiyaç duyduğu besinler yağlar ve tatlılardır. Tükettiğimiz besinlerin yarıdan fazlası ise karbonhidrat açısından zengin olan ekmek, makarna, pirinç gibi tahıl gurubu besinlerden oluşmalıdır. Ayrıca, vitaminleraçısından oldukça zengin olan meyve ve sebzeleri mevsiminde, taze olarak ve yeterince tüketmek dengeli beslenme ve insan sağlığı açısından önemlidir. Meyve ve sebzeleri,protein açısından zengin besinler olan süt ve süt ürünleri ile et, balık ve yumurta takip etmektedir.

10 4 10
2013-01-06T14:19:29+02:00
Sağlıklı bir yaşama sahip olmada beslenmenin önemi büyüktür. Doğru şekilde beslenerek hem vücut gelişiminizi düzenler hemde sağlığınızı koruyabilirsiniz. Dengeli beslenmek için yapılması gerekenler hakkında bilgileri bu yazımızda okuyacaksınız.


Meyve sebzeler taze olarak yenmeli


Soğuk ve karanlık yerlerde muhafaza edilmeli


Yemeden az önce hazırlanmalı


Akar suda yıkanmalı ( suya ıslayıp bırakılmamalı)


Büyük parçalar halinde doğranmalı (mümkünse bıçak yerine elle kopararak )


Çiğ yenilecekse, hemen sosu ile karıştırılmalı


Kısa sürede kapalı tencerede pişirilmeli


Az suda pişirilmeli


Yemekler piştikten sonra sıcak kalması için ocakta bekletilmemeli, Bırakın soğusun , yeniden ısıtırsınız


Yemeklerde bol miktarda taze yeşillik tüketelmeli


Pişmiş sebze yemeklerinin üzerine doğranan taze çiğ gıdalar besleyici değerini artırır


Yavaş yavaş ve sindirerek yemeye dikkat ediniz


Fazla kilolarımıza dikkat edip spor yapmalıyız
2 5 2