Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2013-01-06T14:40:39+02:00

rudy tomjanovic'in tüm söylentilere rağğmen 2. şampiyonluna ulaştıktan sonra yapmış olduğu açıklama; 
"bir şamiyonun yüreğini asla hafife almayın"
michael jordan son saniye 3lüğü ile bulls'u tekrardan şampiyon yapmıştır. herkez sevinirken jordan kafası önde bir şekilde oturmaktadır. haberciler mikrofonu jordan'a uzatmıştır.
h- ne hissediyorsun jordan.
j- (kafasını kaldırmıştır. ellerini iki yana doğru açarak.) "daha ne yapabilirim ki" demiştir

0
2013-01-06T14:40:56+02:00

21 Mayıs 2011'de Genç Erkekler Türkiye Şampiyonası sona erdiği zaman "85 Yeni Mezun Verdik" başlıklı bir yazı kaleme almıştık. Bu yazımızda, ülkemizin çeşitli illerinden şampiyonaya katılan takımların kadrolarında yer alıp, Genç takım yaşı dolan ve altyapı kariyerine veda ederek adımını Büyükler kategorisine atmaya hazırlanan 85 gencimizin bundan sonraki kariyerlerinin ne olacağını takip edeceğimizi söylemiştik.

2011 mezunlarımızı unutmadık, araştırdık ve aşağıda anlatacağımız neticeye ulaştık. Ülkemiz basketbol altyapısının çalışmaları neticesinde da ne derece başarılı olduğunu görebileceğimiz verilerle işte sonuçlar:

Bu şampiyonada başlıkta da belirttiğimiz gibi 85 oyuncunun genç yaşı dolmuştu. Bunlardan 36 tanesinin 2012-2013 sezonunda basketbol oynamadıklarını gördük. Yani 85 evladımızın % 42,4'ü basketbolu bırakmış. ÜZÜCÜ !!! Bu sezon Erkekler Bölgesel Basketbol Ligi'nde oynayan evladımızın sayısı ise 31, yani % 36,5'i epey düşük seviye basketbolcu olmuş. Kaybımız şimdiden 72 sporcu oldu. VAHİM !!! Türkiye Basketbol 2. Ligi'nde oynayanların sayısı 10, yani toplam rakamın % 11,8'i. Bu gençlerimizin oynadıkları süreler 4 dk ile 32 dk arası olsa da hepsini ortalamaya vurduğumuzda yaklaşık 15 dk civarı. Yani çoğunluğu yedek oyuncu durumunda hala.

 En üst seviye takımların yer aldığı Genç Erkekler Türkiye Şampiyonasından, en üst seviye ligimize, yani Beko Basketbol Ligi'ne çıkartabildiğimiz oyuncu sayısı ise sadece 8, yani toplam mezun sayımızın % 9,4'ü. Bu gençlerimizin ortalama süreleri ise 8 dk civarı. Yani onlarda yedek oyuncu durumundan kurtulamamışlar hala. Netice itibariyle altyapılarımızda geldiğimiz nokta matematiksel olarak pek iç açıcı değil.

Genç yaşı dolduğunda birinci lig seviyesinde basketbol oynayabilecek düzeyde oyuncuyu her jenerasyonumuzdan birer ikişer tane de olsa çıkartamıyoruz belki ama aklıma takılan tek bir nokta var. İkinci lig seviyesinde bile takımına ciddi katkı sağlayabilecek düzeyde oyuncu yetiştiremez hale gelmişsek eğer, vay halimize ! Yada yetiştiriyoruz da ikinci ligde görev yapan koçlar mı bu oyunculara güvenip oynatmıyorlar, bu konuda şüphelerim var. Sebebi her ne olursa olsun, 2011 Genç Erkekler Türkiye Şampiyonası sonrası altyapılarımızdan mezun ettiğimiz gençlerimizde çok başarılı olduğumuz söylenemez.

0