Cevaplar

2013-01-06T14:57:06+02:00

Türkiyenin kültürel ve sosyal özellikleri-Türkiyenin tarihi ve kültürel özellikleri türkiyenin kültürel özellikleri türkiyenin sosyal özellikleri türkiyenin sosyal yapısı Türkiyenin kültürel ve sosyal özellikleri türkiye nin kültürel özellikleri türkiyenin sosyal ve kültürel özellikleritürkiyenin kültür özellikleri türkiyenin kültürel yapısı ülemizin tarihi güzellikleri projesi türkiyenin sosyal ve kültürel yapısı türkiyenin tarihi ve kültürel özellikleri türkiyenin kültürel özelliklertürkiyenin kültürel özelikleri turkiyenin kulturel ozellikleri türkiyenin tarihi kültürel özellikleri

Stratejik konumu sebebiyle ilk çağlardan beri birçok medeniyete kucak açmış sayısız devletlerin ve medeniyetlerin yaşadığı değişik kültürlerin içiçe girdiği Anadolu'nun sosyal ve kültürel tarihini geniş kapsamlı olarak açıklığa kavuşturmak böylece bugünkü birçok sosyal çalkantıya cevap verecek biçimde Anadolu'nun sosyal dengelerinin hangi zemine oturduğunu açık bir şekilde sergilemek amacıyla hazırlanmıştır.

Proje Anadolu Türk kültür ve sosyal hayatını ilmi bir çerçevede araştırmayı amaçlamaktadır. Özellikle Türk etnografik malzemesinin tespiti yapılırken Türkiye'nin demografik yapısı da araştırılmaktadır.

Bu proje çerçevesinde bugünkü Türkiye sınırları içinde bulunan Türk devri mimari eserlerinin evnanteri yapılmaktadır.

1996 yılında oluşturulan Proje Yürütme Kurulu öncelikle çalışma yapılacak bölgeleri belirlemişekipler oluşturularak çalışmalara başlanılmıştır. Bu çalışma Türk toplumunu oluşturan temel unsurları ortaya çıkartacaktır.

Projenin Gelişimi: Arşivlerde yapılan çalışmalar sonucunda bugüne kadar 41.298 aşiret tespit edilmiş yayınlanması için kontrol çalışmaları devam etmektedir.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki çalışmalara Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam başkanlığındaki bir ekip 1996 yılında başlamıştır. Ağrı Ardahan Erzurum ve Erzincan'daki envanter çalışmaları tamamlanmıştır. Diğer illerdeki envanter çalışmaları ile kitap hazırlık çalışmaları sürmektedir. 
Marmara bölgesinde çalışmalara Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu başkanlığındaki ekip 1996 yılında başlamış Afyon Bilecik Bolu Bursa Eskişehir Kocaeli Kütahya Sakarya Yalova Balıkesir il ve ilçelerinde çalışmalar yapmıştır. Bölgedeki envanter çalışmaları tamamlanmış; eksiklikleri tamamlamak amaçlı çalışmalar sürdürülmektedir.

2 3 2
2013-01-06T14:57:08+02:00

türkiyenin kültürel özellikleri türkiyenin sosyal özellikleri türkiyenin sosyal yapısı Türkiyenin kültürel ve sosyal özellikleri türkiye nin kültürel özellikleri türkiyenin sosyal ve kültürel özellikleritürkiyenin kültür özellikleri türkiyenin kültürel yapısı ülemizin tarihi güzellikleri projesi türkiyenin sosyal ve kültürel yapısı türkiyenin tarihi ve kültürel özellikleri türkiyenin kültürel özelliklertürkiyenin kültürel özelikleri turkiyenin kulturel ozellikleri türkiyenin tarihi kültürel özellikleri

Stratejik konumu sebebiyle ilk çağlardan beri birçok medeniyete kucak açmış sayısız devletlerin ve medeniyetlerin yaşadığı değişik kültürlerin içiçe girdiği Anadolu'nun sosyal ve kültürel tarihini geniş kapsamlı olarak açıklığa kavuşturmak böylece bugünkü birçok sosyal çalkantıya cevap verecek biçimde Anadolu'nun sosyal dengelerinin hangi zemine oturduğunu açık bir şekilde sergilemek amacıyla hazırlanmıştır.

Proje Anadolu Türk kültür ve sosyal hayatını ilmi bir çerçevede araştırmayı amaçlamaktadır. Özellikle Türk etnografik malzemesinin tespiti yapılırken Türkiye'nin demografik yapısı da araştırılmaktadır.

Bu proje çerçevesinde bugünkü Türkiye sınırları içinde bulunan Türk devri mimari eserlerinin evnanteri yapılmaktadır.

1996 yılında oluşturulan Proje Yürütme Kurulu öncelikle çalışma yapılacak bölgeleri belirlemişekipler oluşturularak çalışmalara başlanılmıştır. Bu çalışma Türk toplumunu oluşturan temel unsurları ortaya çıkartacaktır.

Projenin Gelişimi: Arşivlerde yapılan çalışmalar sonucunda bugüne kadar 41.298 aşiret tespit edilmiş yayınlanması için kontrol çalışmaları devam etmektedir.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki çalışmalara Prof. Dr. Abdüsselam Uluçam başkanlığındaki bir ekip 1996 yılında başlamıştır. Ağrı Ardahan Erzurum ve Erzincan'daki envanter çalışmaları tamamlanmıştır. Diğer illerdeki envanter çalışmaları ile kitap hazırlık çalışmaları sürmektedir.
Marmara bölgesinde çalışmalara Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu başkanlığındaki ekip 1996 yılında başlamış Afyon Bilecik Bolu Bursa Eskişehir Kocaeli Kütahya Sakarya Yalova Balıkesir il ve ilçelerinde çalışmalar yapmıştır. Bölgedeki envanter çalışmaları tamamlanmış; eksiklikleri tamamlamak amaçlı çalışmalar sürdürülmektedir.

Prof.Dr. Bahaeddin Yediyıldız başkanlığındaki bir ekip tarafından 1987 yılında başlatılan "Sondaj Metoduyla Türkiye'nin Sosyal ve Kültürel Tarihi Projesi" 1996 yılında bu proje ile birleştirilmiştir. Çalışmalar sürdürülmektedir.

Doç. Dr. Necati Demir 1996 yılında başladığı Ordu ili sınırları içinde "Yaşayan Halk Kültürü" isimli çalışmasını tamamlamıştır.

Batı ve İç Anadolu Bölgesi'ndeki çalışmalara Prof. Dr. Bekir Deniz başkanlığındaki bir ekip 1996 yılında başlamıştır. İzmir Uşak Aydın Aksaray il ve ilçelerinde envanter ve kitap hazırlama çalışmaları sürmektedir.

Kahramanmaraş ve Niğde merkez ve ilçelerindeki çalışmalara Prof. Dr. Mehmet Özkarcı başkanlığındaki ekip 1996 yılında başlamış; envanter çalışmalarını tamamlamıştır. Kitap hazırlama çalışmaları sürmektedir.

Manisa Yozgat Bartın Sinop il ve ilçelerindeki çalışmalara Prof. Dr. Hakkı Acun başkanlığındaki bir ekip 1999 yılında başlamıştır. Sinop ve ilçelerindeki çalışmalar tamamlanmıştır. Diğer illerdeki envanter çalışmaları ile kitap hazırlama çalışmaları sürdürülmektedir.

Konya ve Karaman'daki çalışmalara 1999 yılında Prof. Dr. Haşim Karpuz başkanlığında başlanmış envanter çalışmaları tamamlanmıştır. Kitap hazırlama çalışmaları sürdürülmektedir.

Prof. Dr. Nusret Çam ve ekibi Adana Gaziantep Osmaniye'de 2000; Kilis Hatay ve İçel'de 2002 yılında başlamış Adana Gaziantep ve Osmaniye'deki envanter çalışmaları tamamlanmıştır. Diğer illerdeki envanter çalışmaları ve kitap hazırlama çalışmaları sürdürülmektedir

0