Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2015-06-28T16:27:35+03:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
4. yüzyıl ile 6. yüzyıl arasında Hunların Aral Gölü ile Hazar Denizi arasındaki bölgeden Avrupa'ya giderken karşılarına çıkan barbar kavimler olan ostrogot, vizigot, süev, sakson, angıl, frank ve vandal kavimlerini yerlerinden etmesiyle sonuçlanan olaya kavimler göçü denilmektedir

1 5 1
2015-06-28T16:40:50+03:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Kavimler göçü nedir demiyelimde kavimler göçü  ne zaman ve neden yapılmıştır diyelim. şimdi ilk önce sorun icabı açıklıyalım.
 
kavimler göçü MÖ 375 yılında başlamıştır . bu göçü başlatan uygarlıklar hunlardır. neden kavimler göçü denmiştir ? = çünkü kavimler yani hunlar orta asyadan steplerden göç ederken sadece kendileri değil beraberindeki diğer orta asya uygarlıklarınıda peşlerine takarak avrupaya doğru göç hareketleri başlamıştır. ve batıya doğru göçhü sırasında yani avrupada at koşturan : vizigotlar , sak-sonlar , ost-ragotlar ve vandallar ayrıca rus ırkı olan slavlar ile karşılaşıp savaş yaparlar ve artık hunar buna dayanamıyarak avrupanın güneyine yani iççine neresine romaya italyanın avrupanın babasına doğru ilerlerler ve ordan yurt isterler. roma yurt vermek istemiyince savaşlar , kuşatmalar ve hatta göçten etkilenerek ulaklar aracılığıyla diğer orta asya kavimlerinden bazısı da destek amaçlı romayı istila ederler ve ATİLLA adlı genç hun bir general çıkaverir. bu general yani avrupadaki hun imparatorluğunu ( avrupa hunları ) kuracak olan ve romalıların dininde belirtilen şeçilmiş kişidir. şöyleki  efsanede : 
  
  - birgün öyle bir attan inen saçı toplu kız desen değil erkek desen değil fakat şeytanın kırbacını taşıyan iblis çıka gelecekki romayı kırbacıyla oraya vuracak buraya vuracakk ... diye söylenmiştir. ve atila nın bu seçilmiş kişi olduğuna inanan romalılar ona tanrının kırbacı lakabını takarlar. ve atillada bu efsane dolaysıyla avrupada güçlü bir hun devleti kurarak şimdiki avrupalı ( italyan , alman , fransz , vb avrupa ülkesinin ) atalarını oluştururlar. dinlerine gelicek olursak kavimler göçü sırasında sadece müslüan yoktu : hristiyan , yahudi vb hatta 1 kavmin bu-da olduğu söylenir. avrupaya yerleşen hunlarında dini hristiyanlaşmaya başlamıştır. 
            
            --- PEKİ NEDEN KAVİMLER GÖÇÜ OLMUŞTUR. ---
 kavimler göçünün birsürü nedeni vardır. 

1- çinin ve moğulların türklere ve hunlara ağır baskılar yapması , çinlilerin setler örerek onları  ( hunları ve türkleri ) tehtih altından kaldırmak istemeleri 
2- kuraklık 
3- veba gibi ölümcül hastalıklar ( çinin entirikalarıdır ) 
4- kuraklık 
5- kıtlık 
6- insanların yani tüklerin savaşamadıkları için kılıç kullanma yetisini yitirmeye başlamaları 
        
                          ve bunlar gibi yüzlerce neden vardır. 


0