Cevaplar

2013-01-06T15:40:57+02:00

vallah bilmiyom siz ne dersi görüyonoz la geççççç bunları

0
  • Eodev Kullanıcısı
2013-01-06T15:41:05+02:00
Buluşları ve bilimsel araştırmaları [değiştir]

Franklin'in birçok buluşları oldu. Bunlar; yıldırımsavar (paratoner), Cam Armonica, Franklin sobası,bifokal gözlüktü.

Cam Armonica

Posta müdürü yardımcısı olarak, Franklin Kuzey Atlantik Okyanusu'na ilgi duydu. Franklin 1768 yılında posta işleri için ortalama bir tüccar gemisi aldı ve uzun İngiltere'den New York'a ulaşmak için paketlerin birkaç hafta zamanı vardı. Newport'a, Rhode Island'a ulaşabildi.Yani paketleri yerine ulaştırabilmişti.

Su konulu Franklin bildirisinden bir çizim.


1743 yılında Franklin bilimle ilgilenen erkeklere kendi buluşları hakkında ve teoriler ile bilgilerde yardımcı olmak için Amerikan Felsefe Derneği'ni kurdu. O elektrik araştırmaları ve diğer bilimsel araştırmaları ile birlikte hayatının geri kalan kısmı için, siyasetin ve para kazanmanın onu işgal edeceğini anladı[3]. Franklin enerjilerin pozitif ve negatif olarak ikiye ayrıldığını farketti.[4] Ayrıcayıldırımın elektrikten oluştuğunu keşfetti[2].Franklin elektrikle ilgili deneylerinden dolayıyıldırımsavarı buldu.

nikola tesla:

İcat ve Buluşları…

Radyasyon Tedavisi; radyasyonun kireçleme gibi fiziksel rahatsızlıklarda tedavi edici özelliği olduğunu kanıtlamıştır,

X ışınları; daha sonra “Röntgen” tıpta çığır açan makinesini geliştirmiştir.

Deniz Altı Torpidoları; radyo kontrol antenleri için güvertenin metal yüzeyinin kullanılabileceğini fark etmiştir, antenler gizli (içeride) olacağı için geminin suyun içinde farklı derinliklerde hareket edebileceğini iddia etmiş ve üretilen ilk torpidonun mühendisliğini yapmıştır.

Otomobil üreticilerine araçların uzaktan kumandalı kontrolünün mümkün olduğunu, isterlerse bunlarla ilgili çalışmalara hemen başlayacağını bildiren bir mektup yazmış fakat diğer yüzlerce teklifi gibi bu da kabul bulmamıştır.
Büyük güçlü ve yüksek frekanslı elektrikle bulutları tetikleyebileceğini iddia etmiştir. Gelişmiş ülkelerde günümüzde bu konu Tesla’nın tecrübeleri ışığında araştırılmaktadır.

Kaynağı bilinmeyen, eldeki kısıtlı bilgilerle pek desteklenemeyen bir iddia da Tesla’nın bir deprem tetikleyicimakine icat etmiş olmasıdır. Marmara depreminin yapay deprem olduğu yönünde bir çok iddia öne sürülmüştü, bu iddiaları destekleyen bir kaynak bu makinenin mucidi olarak Tesla’yı öne sürüyor.

Askeri alanda pek çok araştırma ve icat yapmış fakat hiçbiri itibar görmemiştir. İtibar görmemesinde ki neden bilim ve uygulama dışı olduğu konusunda değildir. Tamamıyla uygulama alanı bulmuş ve çağdaş dünyanın geliştirmeye devam ettiği verilerdir bunlar.

Radyo; Temelleri incelendiğinde kesinlikle Tesla’nın icadı olduğu görülmüştür,

Elektron Mikroskobu, Deşarj Lambaları, Flourasan – Neon Lamba, Elektronik (dijital) Saat, Alternatif Akım ve

Alternatif Akım motoru, En gelişmiş vakum tüpleri…

Ve daha unutulmuş, patenti alınmamış, geliştirilmeye zaman bulunamamış yüzlercesi…

Son Söz…

Çağının çok ilerisinde yaşamış bir dahi demek kesinlikle yanlış olmaz Tesla için. Çevresindeki spekülatif borsacılar, rekabet şartları, ve o dönemin ABD’ si Tesla’yı tabir yerindeyse harcamıştır. Çünkü bir defada sindirilebilenden çok daha fazlasını sunmuştur insanlara. Örneğin alternatif akımın ve elektron ışınlarının etkisindeyken insanlar o kablosuz enerji naklini ortaya atmıştır. Daha sonraları radyolar henüz kurulmuşken bir saplantı haline getireceği dünya çapında radyo tesisi kurma hayalinden bahsetmiştir.

Umarım ki son tüketilen “Mucit, Kaşif, Gelmiş Geçmiş En Büyük Dahi Bay Nikola Tesla” olur.

Bu yazı için “Tesla Anlaşılamamış Dahi” ve “17 Ağustos Depreminin Saklı Tarihi” kitapları temel oluşturmaktadır.      
1 5 1