Cevaplar

2013-01-06T15:58:51+02:00

Desen çılgınlığının zirveye ulaştığı günümüzde, her şey, her şey ile güzel duruyor. Yapraklar yuvarlaklara karışıyor, etnik baskılar barok kıvrımlar ile buluşuyor.

Bu kış iç mekânlarda renk ve desenler daha çok kullanılıyor. Renklerdeki özgürlük, desen seçiminde ve kombinasyonlarda da kendini gösteriyor. Sadece kumaşlarda değil, duvar kaplamalarında, seramik karolarda, halılarda, aksesuarlarda ve sofra takımlarında da desen odaklı tasarımlar ağırlıkta.

Geleneksel desenlere, dantel ve tüvit gibi klasik kumaşlara rağbet edilmesinin en önemli nedeninin genç nesillerin modanın hızına ve hiç bir şeyin kalıcı olmamasına verilen tepkidir.

Gerçekten de kullanılan desenlerin esin kaynakları ve kökenleri çok çeşitli kültürlere ve zamanlara inebiliyor.

Hint ipeklerinden geleneksel Afrika çizgilerine, Çin minyatürlerinden klasik İngiliz çiçeklerine kadar birçok kaynak, bu desen definesine katkıda bulunuyor.

2 1 2
2013-01-06T15:59:22+02:00

Desen Kurşunkalem, çini mürekkebi, kömür kalem ya da boyayla yapılmış çizgi resim. Beyaz bir kağıt ve bir kurşunkalem, bir kömür ya da teşebir parçası ve bir kaya yüzeyi desen çizmek için yeterlidir. Desen her şeyden önce yazılı ve sözlü olarak kullanılan dil gibi, kişinin kendini açıklama yoludur.

Dilden ayrı bir yol izlemesine karşın, desen de gerçeği, doğayı ve düşünceleri yansıtır. Bir dil yalnızca onu bilenler tarafından anlaşılırken, desenin herkesçe anlaşılabilir evrensil bir içeriği vardır, örneğin yüzlerce yıl önce bir Japon ressamı tarafından çizilmiş bir ağaç deseni bugünün insanları tarafından da aynı biçimde algılanmaktadır.

0