Cevaplar

2012-10-04T20:28:39+03:00

Dün hiç vaktim olmadığı için günü kaçırdığıma üzüldüm ama vatanımız için,bizim için çok değerli ve bambaşka anlamları olan böyle özel günlerden özellikle bahsetmek gibi bir isteğim var.Çünkü beni sadece "moda" ve "tüketim" gibi başlıklar anlatmıyor.Ama bir kalıp var; böyle konular için ayrı bir blog kurulacak sanki,hepsini birden barındırıyor olmaz mıyız?Sanıyorum ben kendi yolumu çizeceğim...

18 Mart 1915'de Çanakkale'de toprağımızı kanlarıyla sulayan şehitlerimizin o günkü çarpışmasını yabancı bir gazeteci şu kelimelerle not ediyor.

«İnsan manzarayı gözlerinin önünde canlandırabilir. Kaleler, toz duman bulutları içinde kaybolmuşlardı, yıkıntıların arasından arada bir alevler yükseliyordu. Gemiler, çevrelerinde fışkıran sayısız su sütun­ları arasında yavaş yavaş hareket ediyorlar, bazen duman ve serpintiler arasında iyice görünmez oluyorlardı. Tepelerden ateş eden havan toplarının alevleri görülüyor, ağır toplar yer sarsıntıları gibi gümbürdüyordu.»

Yavan ve işin ruhundan bihaber anlatımıyla o gün bizim gibi ölmek için savaşmadıkları nasıl da aşikar.18 Mart böyle anlatılacak bir destan değildir.O bir vatanın evlatlarının düşman işgalinden kurtulmak için,"yokluğa ve imkansızlıklara" karşı canıyla kükremesidir. 18 Mart 1915 ve Kurtuluş Savaşı şehitlerimizi rahmetle anıyoruz,ve biliyoruz ki onları damarlarına kadar saran vatan toprağının aşkı,nefes alabilmekten daha ağır bastı ki,toprağın her bir karışını kanlarıyla suladılar...Ve biz onların sayesinde şimdi bu cennet vatanın havasını ciğerlerimize dilediğimizce çekebiliyoruz!Çanakkale adına yazılmış en güzel şiirlerden birini sizlerle paylaşmak istiyorum.Mehmet Akif Ersoy’un kaleminden!

0