Cevaplar

2013-01-06T18:17:26+02:00

İnsan, belirli vakitlerde ibadetlerle Yaratıcısına karşı sevgisini ve şükrünü ifade eder. Sadece Allah’ın rızasını kazanmak için, gösterişten uzak yapılan ibadetlerin ödüllendirileceği haber verilmektedir. Allah’a gönülden yönelme olan ibadet, Onun eşsiz büyüklüğü karşısında  insanın güçsüzlüğünü anlama halidir. İbadetlerin özünde, insanının Yaratanı hatırlaması,  kulluk bilincini gönlüne yerleştirmesi, verilen sonsuz nimetlere karşı teşekkür etme duygusu vardır.

İbadet, birey ile Yaratıcı arasında manevi yakınlaşma sağlar. Belirli vakitlerde Allah’a yönelmek, insanın yaratan ile ilişkisini güçlendirir.

İbadetler, Allah’ın rızasını kazanmak için yapılır. Kur’an-ı Kerim’in birçok yerinde bu gerçek dile getirilmiştir:

“Beni anın (hatırlayın) ki ben de sizi anayım.” (Bakara Suresi 152. ayet.),

“…De ki, Benim namazım, ibadetim… hep Alemlerin Rabbi olan Allah’adır.” (Enam Suresi  162. ayet.),

“Şüphe yok ki ben Allah’ım! Benden başka hiçbir ilah yoktur. O halde bana ibadet et ve beni anmak için namaz kıl.” (Taha Suresi 14. ayet.).

İbadetler insanın vicdan muhasebesi yapmasına olanak tanır. Kişi yaptığı kötü davranışlardan kurtulup, güzel ahlak sahibi olmasına fırsat tanır. İbadetlerde süreklilik esastır. Allah Kur’an-ı Kerim’de, “... ölüm gelip çatıncaya kadar Rabb’ine ibadet et.” (Hicr Suresi 99. ayet.)  buyurmaktadır.

Kur’an’da yer alan temel ibadetler namaz, oruç, hac ve zekattır. Zamana ve mekana bağlı olarak yapılan bu ibadetlerin yerine getirilmesinde birey ve toplum açısından ortak hedefler gözetilmiştir. Kişi, namaz kılmakla bütün vücuduyla yaratıcısına teşekkürlerini sunar. Gün boyu defalarca ve sürekli olarak yapılan namaz ibadetiyle Allah’ın hoşnutluğu kazanılmaya çalışır. Bütün ibadetler sadece Allah’ın rızasını kazanmak için yapılır. Oruç ile nefsini terbiye eden insan toplumdaki aç insanları n hallerini anlar. Hac ibadetiyle kişi, maddi ve manevi yönden bir bütün olarak Allah’a yönelip, ondan bağışlanma ister. Tüm bunların sonunda kişi Yaratan ile ilişkisini gözden geçirip, onunla ilişkisini güçlendirir. (Anlatım: Sadullah Sarı)

0
2013-01-06T18:22:44+02:00

ibadet lerin amacı ALLAH ile buluşmaktır örneğin namaz kılarken ALLAH ın makamına yani huzuruna geçeriz yardım dileriz şöyle düşün mesela sen sık görüştüğün bir arkadaşın ile aran daha güçlüdür ? yokasa yolda ayda bir gördüğün selam bile vermedin sadece adını bildin insan ile mi adran daha iyidir tabikide sık görüştüğün bir arkadaşın ile aran daha güçlüdür. sen ibadet yaptığında ALLAH İle görüşürsün ve bunu sık sık yaparsan her gün gördüğün güvendiğin arkadaşın gibi olur aranız güçlenir okadar emek ettim kendim yazdım en iyi seçermisin ?

0