Cevaplar

2013-01-06T21:48:40+02:00
SS Önlisans ve Ortaöğretim Adayların Başarı Tüyoları ? 5 (Tarih, Vatandaşlık Bilgisi, Güncel Gelişmeler) KPSS?ye günler kala adaylarımızın yanında olmaya devam ediyoruz. Sizler için soruları analiz ederek sizlere özel bir dosya serisi hazırlayarak önceki yazımızda Türkçe, Matematik ve Coğrafya alanlarından mutlaka bakılması gereken konuları belirtmiştik. Memurlar.net olarak yorucu ve geniş çaplı ders tekrarı yapmamanızı öneriyoruz. Bugün ise Tarih, Vatandaşlık Bilgisi ve Güncel Gelişmeler alanları hakkında değerlendirmelerde bulunacağız. 15 Eylül 2012 12:24

 

 

Öncelikle belirtelim ki tabi ki her adayın konuları algılama ve hafızada tutma yöntemleri farklıdır. Ayrıca, adayların hangi konuları daha iyi bildikleri de değişiklik göstermektedir. Bizler sadece ÖSYM sorularına ve sistemine göre önemli bulduğumuz noktaları sizlerle paylaşmaktayız.

 

Tarih

Tarih alanı da her sınavda seçici alanlardan birisidir. Tarih alanında bazı konular mantıksal yorumla çözülür (örneğin, ilkeler ile inkılapların ilişkileri gibi). Bazı konular ise ezbere yöneliktir (örneğin, gazeteler, cemiyetlere üye devletler gibi). Tarih iyi bir altyapı gerektiren ve çok soru çözerek anlaşılan bir derstir.

 

Memurlar.net Önerisi: Tarih alanı hem sözel olup hem de kolay çalışılan bir derstir. Ancak ÖSYM?nin şaşırtıcı tarih sorularını çözebilmek için sistematik iyi anlaşılmalıdır. O yüzden biraz daha sistemli önerilerde bulunacağız. Tarih sorularını çözerken Dr. Cahide Polat?ın aşağıdaki tavsiyelerine mutlaka dikkat edin:

1- BONUS ÖNERİ: Tarih alanı 30 sorudan oluşur. Bunun 6 tanesi Osmanlı Devleti ve öncesi uygarlıklardan gelir. Bu bölüm uzun ve sıkıcı bir konudur. 3 soru Osmanlı Devleti ıslahatlarından gelir. Bu bölüm kısa ancak karışık bir bölümdür. Kalan 21 soru ise 2.Meşrutiyetten sonraki dönemden gelir ve bu ko

0
2013-01-06T21:48:56+02:00

Vatandaşlık Soruları

 

 

http://egitimedair.net/index.php/sosyal-bilimler/1136-vatandaslik-sorulari

0