Cevaplar

2013-01-07T14:49:35+02:00

Robot, otonom veya önceden programlanmış görevleri yerine getirebilen elektro-mekanik bir cihazdır. Robotlar doğrudan bir operatörün kontrolünde çalışabildikleri gibi bağımsız olarak bir bilgisayar programının kontrolünde de çalışabilir. Robot deyince insan benzeri makineler akla gelse de robotların çok azı insana benzer.

Günümüzde robotların en büyük kullanım alanı endüstriyel üretimdir. Özellikle otomotiv endüstrisinde çok sayıda robot kullanılır. Bunların çoğu kol şeklindeki robotlardır. Bunlar parçaları monte eden, birleştiren, kaynak ve boya yapan robotlardır.

Evlerde robot kullanımı giderek artmaktadır. Evlere giren ilk robotlar Furby, AIBO gibi oyuncaklardır. Başta ABD'de olmak üzere ev işlerine yardımcı olan robotların kullanımı da giderek yaygınlaşmaktadır. Yerleri kendi kendine süpüren robot elektrik süpürgeleri büyük talep görmektedir.

 
1 5 1
2013-01-07T15:01:38+02:00

 Terminatör (aynı zamanda T-800 olarak bilinir), Terminatör film serisinde, neredeyse yok edilemez bir asker ve suikastçı ve aynı zamanda bir ajan olarakta tasarlanan genellikle insansı bir Cyborg türü robottur. İlk programlanabilir bir suikastçı ve askeri infiltrasyon (gizlice sızma) ünitesi olarak tasvir edilen bu Cyborg türü robot, Arnold Schwarzenegger tarafından canlandırılan bir hayali karakterdir. "Terminatör" karakteri ilk Terminatör filmi itibari ile antagonist olarak 1984 yılında ortaya çıktı ve senarist James Cameron tarafından ortaklaşa yazılmış devam filmleri çevrildi. Schwarzenegger tarafından canlandırılan serinin ilk filminde sadece bir Cyborg özellikleri ile görüldü. Eski Dünya Vücut Geliştirme Şampiyonu olan Franco Columbu tarafından canlandırılan ikinci Terminatör ise gelecekte (2029'da) bir flashback sahnesinde gösterildi.

Terminatör, serinin ilk filminde son sahnelerde patlayan bir TIR'da tamamen yanmasına rağmen tamamen bir makine olarak ortaya çıkmıştır. Metal İskelet olarak Sarah Connor ve Kyle Reese'i kovalamaya devam etmiş, nihayet uzun bir kovalamaca sonrasında Sarah Connor hidrolik pres ile kendisini yakalamak isteyen Terminatör'ü ezmiştir. Ancak, hasar görmüş beyninde ki ana CPU ve sağ iskelet kolu Cyberdyne tarafından ele geçirilmiştir. Bu teknoloji, incelemeler sonucu Cyberdyne'e ilham olmuş, Cyberdyne araştırmalarında teknolojik seviyede ilerlemek için kullanılmıştır.

Terminatör serisinin ikinci filminde Arnold Schwarzenegger'in Terminatör rolü tersine dönmüştür. Terminatör, John Connor tarafından yeniden programlanıp ve T-1000'nin kendisini (Genç John Connor) korumak için geri gönderilmiştir. Hatta Genç John Connor Terminatöre "Hasta La Vista" gibi terimler öğretmiştir. Filmin sonunda T-1000'nin yokedilmesinin ardından Sarah ve John'un onlarla beraber kalmalarını istemelerine rağmen, Terminatör beynindeki CPU'yu yok etmek için kendi kendini yok etmiştir.

Kurgusal olarak Terminatör, insan direnişini yok etmek hedefi doğrultusunda infiltrasyon (gizlice sızma) ve muharebe görevi için askeri bir süper bilgisayar olarak Skynet tarafından tasarlanan ürkütücü bir robot suikastçı ve askerdir. Termintör, doğal olarak konuşabilir, başkalarının seslerini kopyalabilir, insan el yazısı okuyabilir, vücudunda insan gibi yara oluşup kanayabilir ve hatta gerçekten terleyip kokabilir. Serinin ilk filminde Kyle Reese, Sarah Connor'a Terminatörün özelliklerini tarif ederken Terminatör ile kesinlikle uzlaşılmaz, pazarlık yapılamaz. Vicdanı ve hisleri yoktur. Hangi görev için programlandıysa mutlaka o görevi yerine getirebilmek için elinden geleni yapar taa ki öldürülünceye kadar şeklinde bilgi vermiştir.

T-800, Terminatör 4: Kurtuluş filminde yalnızca animasyon halinde Arnold Schwarzenegger'in dış görünümüyle sadece bir kez görülmüştür.

0