Cevaplar

2013-01-08T14:10:34+02:00
Bölgede Yetiştirilen Başlıca Tarım Ürünleri
Zeytin: Bölgenin özellikle Akdeniz iklimi etkisi altındaki güney kıyılarında yetiştirilir. Özellikle Gemlik zeytinleri ülkemizin en kaliteli sofralık zeytinlerini oluşturur. 
Pamuk: Bölgede yaz yağışlarının azaldığı güney kesimdeözellikle Balıkesir yöresinde yetiştirilir. 
Tütün: Bölgenin çeşitli yörelerinde üretimi yapılmakla beraber, kaliteli tütünler Adapazarı ovasında yetiştirilir. 
Ayçiçeği: Türkiye'de en yoğun olarak bu bölgede yetiştirilir.Özellikle Trakya'nın iç kısımlarında Ergene Havzası'nda yetiştirilmektedir. 
Şeker pancarı: Şeker fabrikalarının bulunduğu Alpullu, Adapazarı ve Susurluk çevresinde sulanabilen alanlarda üretilir.
Buğday: Bölgenin hemen hemen her tarafında yetiştirilir. Çeşitli endüstri bitkileri ile (özellikle şekerpancarı) nöbetleşe ekilir.Bölgeye düşen ortalama yağışın yeterli olmasından dolayı sulanamayan, topraklarda da ekimi yapılmaktadır. 
Pirinç: Ülkemiz pirincinin yarıdan fazlası bu bölgeden elde edilir. Özellikle Ergene ve Meriç ırmağı çevresinde yetiştirilmektedir. 
Mısır: Özellikle Doğu Marmara ve Trakya'da yetiştirilmektedir. 
Bölgede çeşitli tarım ürünleri yetiştirilmesine hatta bazı ürünlerde önde olmasına karşın, diğer bölgelerden ürün alır. Çünkü göçlerle nüfusu hızla artmakta, üretim yetersiz kalmaktadır. 
Meyvecilik: Bölgede meyvecilik çok gelişmiştir. Özellikle Bursa çevresinde çilek, elma , armut, kiraz, şeftali ve kestane üretimi oldukça fazladır. 
Referans: Marmara Bölgesinde Tarım, Marmara Bölgesinde Yetişen Önemli Tarım Ürünleri Nelerdir ? Bölgedeki tarımın ekonomiye katkısı nedir ?
0