Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-04T20:34:57+03:00
nsanı merkeze alır ve yaptığı her şeyde insanı anlatır. Yapılan faaliyetlerde insanın faydası söz konusudur. Birbirinden farklı olsa da kendine has yöntemleri vardır.

FARKLILIKLARI

Dilin işlevleri açısında farklılık izah eder. Edebiyat sanatsal, heyecan bildirme ve şiirsel işlevleri kullanırken  bilim göndergesel işlevi kullanır. Amaçları farklıdır. Edebiyat estetik zevk için yazılır ama bilim hayatı kolaylaştırmak ya da yeni buluşlar için ortay çıkar. Biri öznel diğeri nesneldir. Kullanılan kelimeler farklıdır. Biri gerçeğin ta kendisidir(bilim) ,  diğeri kurmacadır (edebiyat) Birinde imgesel dil var, diğerinde bilimsel dil var. Edebiyat bilimden faydalanabilir ama bilim,  kurmaca olduğu için edebiyattan faydalanama
1 5 1
  • Eodev Kullanıcısı
2012-10-04T20:56:46+03:00

Her ikisinde de dil ortaktır. İnsanı merkeze alır ve yaptığı her şeyde insanı anlatır. Yapılan faaliyetlerde insanın faydası söz konusudur. Birbirinden farklı olsa da kendine has yöntemleri vardır.

FARKLILIKLARI

Dilin işlevleri açısında farklılık izah eder. Edebiyat sanatsal, heyecan bildirme ve şiirsel işlevleri kullanırken  bilim göndergesel işlevi kullanır. Amaçları farklıdır. Edebiyat estetik zevk için yazılır ama bilim hayatı kolaylaştırmak ya da yeni buluşlar için ortay çıkar. Biri öznel diğeri nesneldir. Kullanılan kelimeler farklıdır. Biri gerçeğin ta kendisidir(bilim) ,  diğeri kurmacadır (edebiyat) Birinde imgesel dil var, diğerinde bilimsel dil var. Edebiyat bilimden faydalanabilir ama bilim,  kurmaca olduğu için edebiyattan faydalanamaz.

1 5 1