Cevaplar

2014-04-01T10:03:54+03:00
Besinler bitkiler vb.
0
2014-04-01T10:04:57+03:00
Bitki örtüsü: Bitkiler kökleri aracılığıyla kayaların ufalanmasını sağlar ve bu ufalanma sonucunda oluşan maddeler toprağı meydana getirir. Ayrıca zaman içerisinde kuruyup çürüyen bitkiler toprak içerisine karışarak toprağın organik maddeler bakımından zenginleşmesini sağlar.
Yer şekilleri: Yükselti, eğim, bakı, geçirimlilik durumu genel olarak yer şekillerinin toprak oluşumuna etkileri arasında yer almaktadır. Toprak oluşumunun daha hızlı meydana gelmesi için alanın düzgün olması gerekmektedir. Eğik yüzeye sahip olan yerlerde toprak çeşitli dış etkiler aracılığıyla süpürüldüğünden dolayı oluşumu bir hayli zordur. Ayrıca yüksek olan yerlerde sıcaklık düşüktür. Sıcaklığın düşük olduğu yerlerde de toprak oluşumu bir hayli zordur.Ana kayanın özelliği: Toprağa ana özelliği veren kısma ana kaya denilmektedir. Eğer ana kaya çok sert bir yapıda ise toprak oluşumu zordur ancak ana kaya yumuşak ise çözünmesi kolay olacağından toprak oluşumu kolaydır.Zaman: Toprak oluşumu emin olun bir hayli uzun sürece sahiptir. Ana kayanın ayrışması, bitkilerin toprağa karışması ve toprağın yıkanıp çözünmesi gibi olaylar belirli zaman içerisinde gerçekleşmektedir. Bu yüzden toprak oluşumu için zaman bir hayli önemlidir.Sponsorlu bağlantılarToprağın oluşumunu sağlayan yapay ve doğal etkiler nelerdir kısacaYazan: admin Mar 28, 2014Sponsorlu BağlantılarToprak çeşitli etkiler sonucunda meydana gelen bir materyaldir. Toprak oluşumunu etkileyen etmenler doğal ve yapay olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır. Bu makalemizde sizlere kısaca Toprağın oluşumunu sağlayan yapay ve doğal etkiler nelerdir hususunda bilgi vermeye çalışacağız. Ayrıca etkileri maddeler halinde sıralamaktan ziyade bu etkileri daha iyi kavrayabilmeniz adına kısa özet halinde bilgiler sunmaya çalışacağız.Toprağın oluşumunu sağlayan yapay ve doğal etkiler nelermiş dilerseniz makalemizin devamına göz atarak öğrenelim.Toprağın oluşumunu sağlayan doğal etkenler• iklim ve bitki örtüsü
• Zaman
• Toprak
• Taşların özelliği
Toprağın oluşumunu sağlayan yapay etkenler• İklim
• Bitki örtüsü
• Ana kayanın Özelliği
• Yer şekilleri
• Süre
İklim: Kimyasal ve fiziksel ayrışmaların temeline inildiğinde süreci başlatan şeyin iklim olduğu bariz bir şekilde gözlemlenebilir. Örneğin yağmur yağması toprağın yıkanması ile birlikte organik maddelerin büyük oranda parçalanmasını sağlamaktadır. Eğer iklim yağmur almayan bir iklim olsaydı bu süreç gerçekleşemeyecekti.

1 1 1