Omurgalılara 20 örnek omurgasızlara 20 örnek kötü cevaplara şikayet

2
omurgalı =kedi köpek tavşan aslan kaplan inek eşşek kuzu sırtlan zurafa zebra omurgalılardan bu kadar omurgasız= kubağa yılan kertenkele böcekler arı kelebek kuş soluncan
20 örnek 20!!!!!!!!!!!
bukadar war
nabayım

Cevaplar

2014-04-01T16:26:53+03:00
Omurgalı:Köpek balığı, alabalık, sazan, levrek.Yılan, kertenkele, timsahSerçe, karga, bülbül, şahin
 omurgasızlara:süngerler sölenterleryuvarlak yassı solucanlar böcekler

0
2014-04-01T16:27:56+03:00
Omurgalı Hayvanlar
Omurgalılar 
(Latince: Vertebrata), hayvanlar aleminin kordalılar (Chordata) şubesine ait bir alt şubedir.
Omurgalıların en karakteristik özelliği, birbirini takip eden omurlardan yapılmış bir omurgaya sahip olmalarıdır. Omurga sütunu çok kuvvetli bir destek, fakat aynı zamanda eğilebilir bir yapıdadır. Aşağı omurgalılarda, omurga kıkırdak halinde olmasına rağmen, yüksek yapılı omurgalılara doğru kemikleşmeye başlar.
Birçok omurgalıda omurgaya iki çift ön ve arka üyelerde tutunur. Vücut bilateral (iki yanlı bakışımlı) simetriktir. Baş, gövde ve kuyruk olmak üzere üç kısma ayrılmıştır. Sölom yani vücut boşluğu yalnız gövde bölgesinde bulunur. Sindirim kanalı bel kemiğinin karın (ventral) tarafındadır. Dolaşım sistemi kapalıdır. Yürek en az iki, en çok dört boşluk ihtiva eder. Kanın alyuvarlarında hemoglobin denilen solunum pigmenti vardır. Hemoglobin, kana kırmızı rengi verir. Boşaltım organları çifttir. Boşaltım ve üreme organı açıklıkları, tek veya ayrı ayrı olarak bulunur.
İki çift ekstremiteleri vardır. Bunlar balıklarda bulunan göğüs ve karın yüzgeçleri, karada yaşayanlarda ise ön ve arka bacaklardır. Suda yaşayanlar solungaç, havadakiler akciğer solunumu yapar. Kafatası içinde muhafaza edilen karmaşık yapılı bir beyinleri vardır.
ÖR: inek , kedi , köpek , balina , yunus , köpek balığı , alabalık , sazan , levrek , kara kurbağası , su kurbağası , yılan , kertenkele , timsah , serçe , karga , bülbül , şahin , maymunlar.
0
süpersin tşk
önemli değil canım :)
:D