bana

gülsüm cengiz ayşenin günleri,

winx uzmanlar ve yavru kırlangıç,

barbie su parkında ,

barbie prenses terzi,

barbie atlar diyarında,

barbie firavunun sırrı,

kemalettin tuğcu Kız Evlat,

Kemal Özer En İyi Arkadaşım,

Aysel Korkut Beni kimse anlamıyor,

Alev saçlı çocuk,

siyah lale,

saftirik greg'in günlüğü,

saftirik işte şimdi yandık,

güneşe tırmanan çocuk,

hayat sevince güzel,

şeker portakalı,

heidi,

KİTAPLARININ ÖZETİ LAZIM.

HEPSİNİ SÖYLEYİN YOKSA ŞİKAYET EDERİM

ÜZGÜNÜM.....................

1

Cevaplar

2013-01-07T20:05:31+02:00

Yazarı: Johanna Spyri

 

Özeti:

 

Heidi beş yaşlarında bir kız çocuğudur. Bir yaşında annesini ve babasını kaybetmesi üzerine, beş yaşlarına kadar teyzesinin yanında kalmıştır. Fakat güzel bir iş fırsatı yakalayan teyzesi onu dedesinin yanına bırakmak zorunda kalır. Dedesi insanlardan ayrı köyden uzakta bir kulübede yaşamaktadır. Heidi dedesini, kulübeyi, doğayı, keçileri çok sever. Burada Peter adında bir de arkadaşı olur ve birlikte güzel vakit geçirirler. Teyzesi bir gün Heidi’ yi görmek için gelir.

 

Zengin bir ailenin sakat kızına arkadaşlık yapması için Heidi’yi istemeyerekte olsa Frankfurt’ a götürülür. Heidi burada evin kızı Clara ile iyi anlaşsa da sürekli emirler veren, otoriter bir kişiliğe sahip olan Kahya onu benimsememektedir. Heidi her geçen gün köyünü, doğayı, dedesini, Peter’i özlemektedir. Bu şehir hayatına uyum sağlayamayan Heidi’nin özlemi her geçen gün artar. Geceleri odasında köyünü düşünüp ağlarken bir süre sonra zayıflama, durgunlaşmaya başlar.

 

Çocuk daha sonra uyurgezerlik gibi ciddi sağlık problemleriyle karşılaşır. Bunun üzerine doktor evin sahibi bay Seseman’a Heidi’nin köyüne götürülmesi gerektiğini söyler. Clara’dan köyüne geleceğinin sözünü alan Heidi büyük bir sevinçle dedesinin yanına döner. Gün geçdikçe sağlığına kavuşur. Yaz geldiğinde Clara ziyaretine gider. Fakat (bilgi yelpazesi. net) Heidi’nin Clara’ya fazla vakit ayırması Peter’in kıskançlık duygularını kamçılar. Peter evine gitmek zorunda kalacağı düşüncesiyle Clara’nın tekerlekli sandalyesini tepeden aşağıya yuvarlar. Fakat Clara sandalyesiz geçirdiği sürede yürümeyi başarır.

 

Kızının yanına gelen Seseman bu duruma çok sevinir. Heidi’nin okuması için Alf Amcayı kasabada bir eve yerleşmeye razı eder. Alf Amca yazın yine kulübeye çıkacak doğayla baş başa olacaktı. Clara’da yazın ziyaretlerine gelecek, Peter ve Heidi ile güzel vakit geçirecekti.

 

Konusu

 

Eser doğayla iç içe bir köyde yaşayan çocuğun şehre götürülmesiyle karşılaştığı uyum sorunları; köyüne, dedesine olan sevgisi nedeniyle yaşadığı özlemi anlatmıştır.

 

Ana Fikri

 

Vatan sevgisi, doğa sevgisi, insanları sevme, insanlara iyilik yapma, paylaşma insanların görevidir.

 

sadece bunu biliyordum aynı ödev :D

2 2 2