Cevaplar

2013-01-07T20:09:15+02:00
Suyun genleşmesi diğer maddelerin genleşmesine benzemez.Sabit kütleli suyun hacminin sıcaklıkla değişimi grafikteki gibi olur. Buna göre 0 den itibaren ısıtılan suyun hacmi küçülür.Sıcaklık +4den fazlalaşmaya başlarsa hacim tekrar büyür. d=m/V bağıntısına göre hacmin en küçük olduğu +4de suyun yoğunluğu en büyük olur
0
2013-01-07T20:14:41+02:00
Farklı metallerden yapılmış eşit uzunluktaki iki çubuk bir birine perçinlenerek metal çifti yapılabilir. Bu iki çubuk, perçinli oldukları için ısıtıldıklarında bağımsız olarak hareket edemezler. Fakat uzama katsayıları bir birinden farklı oldukları için biri diğeri üzerine bükülür. 

Metal çiftlerinin birçok kullanım alanları vardır. Bunların en önemlisi elektrik termostatlarıdır. Termostat sıcaklığı kontrol altına alarak sabit bir değerde tutmaya yarayan bir alettir. Elektrikli şofben, elektrikli ütü, evlerdeki radyatör türü ısıtıcılar termostatlı aletlerdir.
Bu aletlerde sıcaklık arttığında metal çifti bükülür ve devreyi keser. Bir süre soğuyunca metal çifti soğuyarak eski durumuna gelir ve devreyi tamamlar. Isıtıcı çalışmaya başlar. Böylece aletin sabit sıcaklıkta çalışması sağlanır. 

Yangın alarmlarında sıcaklık arttığında metal çifti yukarı bükülerek elektrik devresini kapatır ve zil çalar. Aynı zamanda metal termometrelerde ve flaşörlerde metal çiftleri kullanılarak yapılan araçlardır

   
0