Cevaplar

2013-01-07T20:13:15+02:00

Ayşe içimizden biri. Belki sınıfımızdaki sıra arkadaşımız; belki de bizimle aynı kentte yaşayan on binlerce çocuktan biri. Yüreğinde insan, hayvan, doğa sevgisi bulunan; dostluk yardımlaşma, dayanışma duyguları içinde... Yaşama karşı iyimserlikle ve umutla bakan bir çocuk.
Ayşe'nin Günleri, işte bu küçük kızın öyküsünü anlatıyor bize. Romanda, onun yakın çevresinden yola çıkarak, köyden kente göç eden bir ailenin karşılaştığı sorunlar anlatılıyor. Annesinin çalışmak için Almanya'ya gitmesi nedeniyle, ondan uzak kalan Ayşe'nin yaşadıklarına tanık oluyoruz. Olaylar karşısında bazen şaşırıyor, üzülüyor, bazen de öfkeleniyor Ayşe. Ama umudunu, direncini ve yaşama sevincini hiç yitirmiyor. Küçücük bedeninde taşıdığı kocaman yüreğiyle ve bütün gücüyle tutunuyor yaşama. Yaşadığı koşulları değiştirmeye, yaşamı güzelleştirmeye çalışıyor. Bazen öğretmenin gülümsemesinde, bazen minik bir kedinin sıcaklığında, bazen birlikte oynanan oyunların coşkusunda çoğaltıyor sevincini.
Ayşe'nin Günleri, 1997 yılında 'Katzen wascht man nicht- Kediler Yıkanmaz' adıyla Almanca'ya çevrilerek İsviçre'de Nagel und Kimche ve Avusturya'da Gabriel yayınevleri tarafından yayınlandı. Şimdi Ayşe'nin İsviçre, Avusturya ve Almanya'da da arkadaşları var.
Siz de onu tanımak, yaşadıklarını öğrenmek istermisiniz? Evet mi? Öyleyse, girin Ayşe'nin dünyasına ve tanışın onunla. Arkadaş canlısı bu küçük kızın sizinle de iyi arkadaş olacağına inanıyoruz biz.

0