Cevaplar

2014-04-01T19:12:00+03:00
İnsan, doğarken yalnızdır ve çırılçıplak.Yalnızca kendisi vardır şu yalan dünyaya gelen kendisiyle..Ölürken de yalnızdır, ölür, yalnız başına kabrinde, dünya servetlerinin hİç birisini yanına alamadan toprağa kavuşur...

Şu yalan dünyada, peki nedir bunda telaş, bunda çaba?.. Dünya servetleri, para, pul, mevki, şan ,şeref, kariyer, zevk ve sefa alemleri .. Bunlar için kendini bilmezlikler, değer bilmez, onursuzca, gurursuzca, kula kulluk edişler nedir? Ne anlamı var bunların hiçbirisi bizler için kalıcı değil ise? Yalnızca bir kendini kandırmak oyunu oynamak değilmidir bunlara kanmak? Ve asıl dünya gerçeklerinden habersizce bir ömrü tamamlamak ..

Dünya hayatı, bir güneşin şavkının vurup geçmesi gibidir can.Göz açıp kapatıncaya kadar geçiveren bir yalandır.Her şey, biz insanlar için, gerçek anlamda birer kandırmacadan başka bir şey değildir.Bakmak başka, oysa ki görmek çok daha başkadır bilirizki. Baktığımızda gördüğümüz nedir sizce?...

Var olanların hepsi, yüce Allah'ın birer parçası, birer yansımasıdır.Ezelden ebede, yani öztürkçesiyle, geçmişten geleceğe ,yaradılmamış olan ve hep baki olan yalnızca, yüce Allah'tır..Bakı kalacak olan da o yüce Allah'tır canlar. Bizler birer fani beden ile bu dünyada kısacık bir ömrü taşırız, ve toprağa karışacağız günü geldiğinde..

Baki kalan bu kubbede, bir hoş seda imiş... derken, bu gerçekleri yaşayan bir çok insan, ömürlerinin son günlerinde, dünya hayatından ömrün sonunda, yalnızca, bir "hoş seda" dan başka bir şeyin kalmadıgını anlamış bizlerle de paylaşmışlardır.

Bir hoş seda... Nedir, nasıldır? İşte, sevginin, sevgiyle, saygıyla, şefkatle bakan, gören canların, dost sedasıdır o...

Hepimiz için, sevgi, saygı, şefkat ve güven ile temellenmiş gerçek sevgilerle taçlanan gerçek dostlukları, gönüldostluklarını diliyorum yüce Allah'tan..

Sevgi ve saygılarımla...


0
2014-04-01T19:13:40+03:00
Dostluk kısa bir cümleyle tanımlanamayacak kadar derin bir kavramdır.Hayatta sahip olduğun en önemli şeylerden biridir dost.

Paylaşmak,güven,fedakarlık bir çok güzel duyguyu hissettirir sana dostluk.En önce paylaşmayı öğretir. Acılarını,mutluluklarını,dinlediğin güzel bir şarkıyı ve izlediğingüzel bir filmi herşeyini paylaşabilirsin dostunla aynı zamanda açık sözlülüktür yani dostluk.Ve bilirsin gerçek dost asla bitmez,ihanet etmez,yarı yolda bırakmaz.Bu güveni çok sınırlı sayıda insan hissettirebilir sana annen gibi kardeşin gibi asla bitmez bir bağdır dostluk.Hatta bazen kardeşinle annenle paylaşamadıklarını paylaşırsın dostunla.Bu en güzel tarafıdır dostlukların çünkü dostlar genelde benzer huylara zevklere sahip olduklarından benzer şeyler yaşayabilirler ve bu konuda destek olabilirler birbirlerine.Ve ona bir şey danışırken anlatırken herhangi bir çekince hissetmezsin çünkü o seni yadırgamaz muhtemelen buna benzer bir şeyler yaşamıştır yada isterse yaşamasın o dosttur dostlar birbirlerini yadırgamazlar.Destek olurlar aksine.Hata yapabilirleriz bu çok doğal insanız ama hatanı en iyi görenlerden biridir dost ve hatanı senin gözlerinin önüne sermektir görevi bundandır ki "Dost acı söyler" demiştir atalarımız.Belki anne babamızın bizi eleştirmesi bize ağır gelebilir bazen ama dost acı söyleyince kabul edersin hatanı.Yaşların yakınlığından kaynaklanır belkide ağırına gitmez.Sonra fedakarlık öğretir insana.Hesapsız kitapsız destek olursun dostuna oda senden esirgemez desteğini.Seni hep sıkılmadan saatlerce dinler beraber göz yaşı döker.Seni kötü alışkanlık ve arkadaşlıklardan koruyabilecek bir karakterde olmalıdır.Zaten bu duyguları hissettiriyor ise öyledir zaten güven,fedakarlık,paylaşmak....Ve daha anlatamadığım bir çok güzel anının duygunun kaynağıdır dost.

Eğer gerçek bir dostunuz varsa sıkıca tutunun ona bu zamanda bulunmaz bir hazineye sahipsiniz demektir.Ve siz de onun için bulunmaz bir hazine olun.Birbirinizin değerini bilin iyi bir dost her zaman bulunmaz..tam anlamadım böylemi istedin cnm
0