Cevaplar

2013-01-08T12:51:24+02:00

Kazanmak için çok çalışmalısın.
Düne göre epeyce iyileşmişsin.
Az yiyen, çok yaşar.
Fazla üzülmeyin dünyanın sonu değil.
Biraz konuşabilir miyiz?
Buralara pek uğramaz.
Azıcık bana verir misin?
Biraz gayret etsen başaracaksın.

12 4 12
  • Eodev Kullanıcısı
2013-01-08T12:56:23+02:00
Soru Zarfları

Soru zarfları, eylemleri ve eylemsileri soru yoluyla belirler: ne, nasıl, ne biçim, nice, hani, nereden, ne denli, ne kadar gibi. 
Örnek; Benim geldiğimi nereden bileceksin? Benim gibi dostların olmasa, tek başına ne yapabilirsin? Ne biçim koştunuz

Diğer zarf çeşitlerinin çoğunun soru şekli vardır.

“ne zaman, ne kadar, nasıl, niçin, ne diye, ne, ne biçim, nice, ne denli”Devamini Oku

 

Miktar Zarfları

Fiillerin miktarını bildiren kelimeler miktar zarfıdır. Fiile sorulan “ne kadar?” sorusunun cevabı miktar zarfıdır.

Kazanmak için çok çalışmalısın.

Düne göre epeyce iyileşmişsin.

Az yiyençokDevamini Oku

Azlık Çokluk Zarfları

Fiillerin miktarını bildiren kelimeler miktar zarfıdır. Fiile sorulan “ne kadar?” sorusunun cevabı miktar zarfıdır.

Kazanmak için çok çalışmalısın.

Düne göre epeyce iyileşmişsin.

Az yiyençokDevamini Oku

Yer Yön Zarfları

Fiilin yerini, yönünü belirtmek için kullanılan kelimeler yer-yön zarfıdır. Fiile sorulan “nereye” sorusu yer-yön zarfını verir.

“İçeri, dışarı, aşağı, yukarı, ileri geri, öte, beri…” gibi kelimeler yer-yön zarfı olur.

Beri gel barışalım.

Bu yoldan < Devamini Oku

Sınırlama Zarfları

Cümlede anlama sınırlama getirirek durum belirtirler. Örnekler: Dün ancak iki saat çalışabildim. Bu kötü alışkanlıklardan artık uzak durmalısın 

Üleştirme Zarfları

Cümleye üleştirme anlamı vererek durum belirtiler. Örnekler: Uçaklar ikişer ikişer geçiyordu üstümüzden Askerler teker teker nöbet yerlerine dağıldılar.

Yaklaşıklık Zarfları

Cümlede yaklaşık anlamlar vererek durum belirtirler. “aşağı yukarı, şöyle böyle, hemen hemen” Örnekler: İşim hemen hemen bitti. (yaklaşıklık)

Olasılık Zarfları

Cümleye olasılık anlamı katarak durum belirtirler. “bakarsın, belki, ola ki, sanıyorum.” Örnekler: Ola ki arayacağı tutar. Sanıyorum aramaz. 

Yineleme Zarfları

Bulundukları cümlede yineleme yaparak durum belirtirler. Nasıl sorusu sorularak bulunurlar. Örnekler: İkide bir karşıma çıkıyor. Konuyu bir dahaanlatayım. Bu akşam yine arayacağım.

Kesinlik Zarfları

Bulundukları cümleye kesinlik anlamı katarlar. Mesela; “elbet, elbette, asla, mutlaka, hiç mi hiç, ne olursa olsun, kuşkusuz, hiç kuşkusuz...” gibi..Örnekler: Elbet bir gün buluşacağız. Seni asla unutmayacağım. Hayvanları ve bitkileri hiç incitmem. İyiliklerinizin karşılığını mutlaka göreceksiniz. 

Niteleme Zarfları

Fiile “nasıl” sorusu sorularak bu zarflar bulunabilir. Özellikleri: 1 - Niteleme sıfatlarının çoğu niteleme zarfı olarak kullanılabilir. Örnekler: Eğri oturalım, doğru konuşalım. Düşüncelerini ne güzel dile getirebiliyorsun! Çocukça hareket ediyorsun. Böyle gelmiş, böyle gider. Söyleyeceksen böylesöyle. 2 - CE eşitlik eki ve -lE vasıta hâl eki almış kelimeler du Devamini Oku

Durum Zarfları

Durum Zarfları (Özet) Fiilin durumunu yani nasıl yapıldığını bildiren sözcüklerdir. Fiile sorulan “nasıl” sorusuna cevap verir. Örnekler: O, hızlıkoşardı. (Nasıl koşardı?) Çok tatlı gülümsüyor. (Nasıl gülümsüyor?) Bu günler zor geçecek. (Nasıl geçecek?) cümlelerinde altı çizili sözler durum bildiren zarflardır. Bu sözcüklerden sonra isim gelseydi sözcükler sıfat olacaktı. Kurallar: Zar Devamini Oku

hokkabazlık

hokkabazlık: bir seyirlik oyun çeşidi. 15. ve 16. yüzyıllarda yahudiler eliyle türkiye'ye girmiş, beceriden çok söyleşme niteliğini kazanışıyla, dramatik gösteri haline gelmiştir. hokkabazlık'ın başkişileri usta ile onun oyunlarını bozmaya ve taklit etmeye çalışan yardağı'dır. hokkabazlık giriş bölümüyle başlar, muhavere'yle yürür, bitiş'le sona erer. 

4 3 4