once upon a time there was a little girl called little red ridng hood.one day her mother baked some cakes .mm they look delicious said little red ridng hood .they are for your granny not for you smiled her mother.

little red ridng hood put the cakes in a basket and left to go to her granny s house.

be careful !don't talk to starncers in the forest.shouted her mother .ı know ı know .they can hurt me shouted little red riding hood.

little red ridng hood sang and picked flowers on her way to granny suddenly she herad a noise oh no there was a wolf just behind her!.

the wolf came closer and asked her.whwere are you going ,my dear?

ı m going to visit my granny .she is ill.she remembered her mother s words .ı musn t talk to strangers !she tught.

bye bye said the wolf .dont talk to strangers ha ha ha yhe wolf ran guickly to granny s house and went in.

the old woman was ill.ı mvery hungry said the wolf .he opened his big mouth and ate granny up.then ,he put on granny s clothes and got into her bed.

hi granny lt s me .litle red ridng hood. come in come in my little girl said the wolf .you re late today .

how are you granny asked little red ridng hood ı fell better today thanks my dear.look grany .mum made some cakes for you .thank you thats very nice of hear said the wolf.

granny looks strange thought litle red ridng hood.granny why are your ears big she asked.to hear you better answered the wolf .granny why are your eyes so big she asked .to see you better answered the wolf.

granny why are your arms big?she asked to hug you my dear answered the wolf and granny why is your mouth so big she asked to eat you,little girl!answered the wolf and jumped on little red ridng hood.

little red ridng hood ran to the door.help help she shouted.

a woodcutterwas working outside .he heard her shout and went in quickly.he killed the wolf with his axe.the woodcutter rescued granny from thewolf s stomach

oh thanks you said little red ridng hood granny was weak and hungry granny are you ok yes ı think so said garanny.little red ridng hood took the cakes from the basket.lts time for a cake ,she saidÇEVİRİ İSTİYORUM SÜRKÇE ÇEVİRDEN ÇEVİRMEYİNİZ:)))

1

Cevaplar

2013-01-08T14:00:07+02:00

bir zamanlar annesi bazı kek pişmiş küçük kırmızı Ridng hood.one gün adında küçük bir kız vardı. mm onlar bakmak lezzetli küçük kırmızı Ridng hood dedi. Annesini gülümsedi için onlar Anneanne için değildir.
küçük kırmızı Ridng hood bir sepet kek koymak ve ninesi evine gitmek için ayrıldı.
dikkatli olun! forest.shouted annesi starncers konuşmak istemiyorum. Biliyorum, biliyorum. bana little red riding hood bağırdı zarar verebilir.
küçük kırmızı Ridng kaput aniden bir kurt sadece onun arkasında olduğunu oh no! bir gürültü Herad seslendirdi ve Anneanne giderken çiçek aldı.
kurt yakın geldi ve sen, sevgili gidiyorsun her.whwere sordu?
ı m Anneannemi ziyarete gidiyoruz. diye ill.she annesinin sözlerini hatırladı almaktadır. ı musn t yabancılarla konuşma! diye tught.
güle güle kurt ha ha ha israf kurt anneanne evine guickly koştu yabancılarla konuşmak yok. dedi ve içeri girdi
yaşlı kadın ill.ı oldu aç mvery kurt dedi. onun büyük ağzını açtı ve Anneanne up.then yedik, o nine giysileri koymak ve onu yatağa girdim.
merhaba büyükanne lt benim. litle kırmızı Ridng başlık. Benim küçük kız gelip gelip kurt dedi. Bugün geç yeniden.
nasılsın anneanne kırmızı Ridng hood ı sayesinde bugün benim dear.look grany daha düştü. biraz sordu annem senin için biraz kek yaptım. teşekkür duymak çok güzel thats kurt dedi.
Anneanne neden kulaklarını o gözlerin bu kadar büyük diye sordu neden. daha iyi kurt yanıtladı görmek için daha iyi kurt. Anneanne yanıtladı duymak asked.to büyük litle kırmızı Ridng hood.granny düşündüm garip görünüyor.
Anneanne neden silah büyük? o benim sevgili kurt ve Anneanne neden ağzını o küçük kız! kurt yanıtladı ve küçük kırmızı Ridng kaputu üzerine atladı, yemek istedi çok büyük yanıtladı sana sarılmak istedi.
küçük kırmızı Ridng hood diye bağırdı door.help yardımına koştu.
Bir woodcutterwas dışında çalışan. Onun axe.the oduncu ile kurt öldürdü onu not duydum ve quickly.he gitti thewolf s mideden anneanne kurtarıldı
teşekkürler oh sen) ok yes ı garanny.little kırmızı Ridng başlık bir pasta için basket.lts zaman kek aldı dedi öyle düşünüyorum, o saidküçük kırmızı Ridng kaput Anneanne zayıf ve aç Anneanne olduğunu söyledi )

1 5 1