Cevaplar

2013-01-08T16:41:45+02:00

1-Uzadıkça kısalan şey nedir?2-Ali sepetteki elmaların yarısını ve bir yarım elmayı Ayşe'ye; sonra kalan elmaların yarısını ve bir yarım elmayı Ahmet'e ve yine kalan elmaların yarısını ve bir yarım elmayı da Hasan'a veriyor.Sonuçta sepette sadece bir elma kaldığına göre başlangıçta kaç elma vardı?
Not: Elmalar bölünmeden paylaşılıyor.3- Bir avcı otobüse binmek ister. Yalnız otobüse boyutları en fazla 1mt. olan eşyalar alınmaktadır. Avcının tüfeği ise 15 mt.dir. Tüfeğin şeklini bozmamak şartı ile otobüse nasıl biner?4-Bir tabakta 7 tane portakal var. Bu portakalları 7 çocuğa birer tane bütün portakal vererek paylaştırın ve hâlâ tabakta bir portakal kalsın?5- Dünyanın çevresini ekvatordan geçecek şekilde bir ip ile bağladığımızı kabul edelim.(yaklaşık 40 bin km.) Bu ipi her noktadan 1mt. havada tutabilmek için ne kadar daha ip ilaveetmeliyiz?6- 6 adet kibrit çöpü ile 4 adet 'eşkenar üçgeni' nasıl elde edebiliriz?7- Bir duvarın üzerinde 5 adet kuş duruyor. O sırada oradan geçmekte olan bir avcı tüfeğini ateşleyip ikisini vuruyor. geriye kaç kuş kalır? (Cevap 'hiç' değil)8- İki kişi yolda karşılaşıyorlar. Küçük olan Büyüğün öz oğludur. Ancak büyük olan küçüğünbabası değildir. Bu nasıl olur?9- Bir çocuk 7 elmanın ikisi hariç hepsini yerse kaç elma kalır?10- Bir satranç tahtasında kaç tane 'kare' vardır? ( 64 değil !)11-
Yılın kaç ayında 'otuz' gün vardır?12- Ali ile Veli 100 metre yarışı yapıyorlar. Ali Veli'yi 5 metre farkla geçiyor. Yani Ali yarışı bitirdiğinde Veli 95. metrededir. Tekrar yarışmaya karar veriyorlar. Fakat bu sefer Ali başlangıç çizgisinden 5 metre geriden başlıyor. Aynı hızla koştuklarını kabul edersek bu yarışı kimkazanır?

0