Cevaplar

2013-01-08T17:22:38+02:00

Maddi Kültür; Teknoloji (Bilgisayar, telefon, halı, çatal, kaşık vb)

 

Manevi Kültür; İdeoloji.

 

Maddi kültürün bir kısmı yerli bir kısmı yabancıdır. Yerli olanlar kendi ürettiklerimiz, kendimize ait olanlardır. Yabancı kültür ise dışardan girenlerdir. (televizyon, telefon, bilgisayar)

 

Yerli kültürle yabancı kültür uyuşmayınca kültür çatışması olur. Bu da kaosa ve dilin yabancılaşmasına sebep olur. Yabancı maddi kültür unsuru kendi diliyle gelir. (bilgisayar ve ona ait kavramlar (yabancı) dilimize girmiştir). Kendi kültürümüzle uzlaşmadığı takdirde bize olumsuz yorumlar yapar.

 

Yerli kültürü de ne kadar dışarı taşırsak kültür ihracı olur. Kültürün dışarıya gitmesinde medeniyetin önemli derecede rolü vardır. Medenileşmenin kültürün dışarı aktarılmasında önemli rolü olduğu gibi medeni yetersizlik de dışardan kültür unsurlarının girmesine sebep olur.

 

Manevi kültürü millet yapar, korumadığı takdirde milletin en büyük felaketi olur. Bu yüzden her türlü birleşmeye rağmen manevi (bilgi yelpazesi.net) kültür unsurlarının korunmasında her bireyin sorumluluğu vardır. Ahlaka ait kültür unsurlarımız, Mesela; insan evinde istediği gibi çıplak olabilir, küfür edebilir, fakat sokakta bu şekilde davranamaz. Manevi değerleri (dini, milli, ahlaki, toplumsal vb.) her birey korumalıdır.

 

Bir milletin milli ideolojisi; Milli birlik ve beraberliktir. Toplumun ortak değerlerine saygı gösterip ona sahip çıkmalıyız.

 

0
2013-01-08T17:23:07+02:00

osmanlı devleti tımar sistemi sayesinde hazineden para çıkmadan birçok şeyi yapmıştır(maddi)

0