Cevaplar

2013-01-08T18:10:21+02:00

NEVŞEHİR ili İç Anadolu Bölgesi'nde yer alır. Çok eski bir yerleşim alanı olan  bu il, ilginç yüzey şekilleriyle çevresinde bulunan öteki illerden ayrılır.  Toprağın kolaylıkla oyulabilecek bir yapıda olması, Nevşehir'de zengin bir  yerleşim kültürünün oluşmasına yol açmıştır. Özellikle ortaçağda buraya yer     leşen Hıristiyanlar'ın barınmak ve ibadet et­mek için araziyi oyarak  yaptıkları çok sayıda yapı, günümüzde Nevşehir'in geniş bir açık hava müzesi  durumuna gelmesine yol açmış­tır. Yöredeki doğal ve tarihsel zenginlikler  daha çok Avanos-Nevşehir-Ürgüp üçgeni içinde yoğunlaşır. İlin bu kesiminde  bulunan 9.576 hektarlık alan 25 Kasım 1986'da Göre­me Tarihi Milli Parkı  olarak koruma altına alınmıştır.   Turizmden sağladığı gelir her yıl daha da  artan ve birçok turistik tesis yapılmış olan Nevşehir ilinin adı geçince akla  hemen dünya­ca ünlü peribacaları gelir.
 

1 5 1
2013-01-08T18:12:43+02:00

Nice yollardan geçen, nice dağlar, nice sular gören bir gezgin olsanız bile, Kapadokya'yı ilk görüşünüzde diliniz tutulur! Çünkü daha önce aklınıza bile getiremeyeceğiniz bir coğrafya, kilometrekarelerce genişliğinde bir alana yayılmış, sizi büyülemeye başlamıştır. İlk anda duyduğunuz şaşkınlık kısa zamanda hayranlığa dönüşür. Nobel Edebiyat Ödülü kazanmış olan şair Seferis'in tanımıyla, 'anlaşılmaz oyuncaklarla dolu bir yayla' gözlerinizin önündedir. Karşınızdaki manzarayı suyun ve rüzgârın yarattığına inanmakta güçlük çekersiniz. Bu dünyada değil de, başka bir dünyada olduğunuzdan kuşku duymaya başlarsınız peribacaları arasında dolaşırken.

Kapadokya, gerçekte yanardağların yeryüzüne armağanıdır. Oluşum öyküsü milyonlarca yıl önce aktif birer yanardağ olan Erciyes ve Hasan Dağı'nın püskürttüğü lavların kilometrelerce öteye yayılıp soğumasıyla başlar. Bu tüflerin rüzgâr, yağmur ve sellerin etkisiyle aşınması taştan şapkalarını başında taşıyan peribacalarını yaratmıştır. Kolay kazınan tüf yüzeylerini oyan insanoğlu, kendisine evler, kiliseler ve yeraltı kentleri yaparken coğrafyayı tarihle buluşturmuştur. Hititler, Frigler, Medler, Persler, Makedonyalılar, Romalılar, Pontuslular, Selçuklular ve Osmanlılar bu tarih buluşmasının sahnesine çıkan uygarlıklardır.

Dört mevsimin de yarattığı etki farklıdır Kapadokya'da, bu yüzden gezginler ne zaman gitseler başka duygular yaşarlar. İlkbaharda mor renkli irisler doldurur Uçhisar'ı. Beyaz atlara binilir. Bisikletlerinin pedallarını çevire çevire yöreyi dolaşan gezginlerle dolar yollar. Bahar yağmurlarının ardından güneş çıktığında, gökyüzü rengarenk ebemkuşaklarıyla taçlandırır Ürgüp'ü. Saçları Hititlerden beri hep aynı şekilde örülen kız çocukları elele tutuşup şarkılar söylerler arnavut kaldırımlı ara sokaklarda. Baharın yarattığı coşku ağaçlardan başlayarak tüm

1 5 1