Cevaplar

2013-01-08T18:12:09+02:00

kar yağmur dolu ve bulutların oluşumu dolu oluşumu Kar ve Dolu Oluşumu


Kar ve Dolu Oluşumu


Yağmurun oluşması iyi bilinmesine rağmen suyun katı evresi su çevriminin süreçleri arasında en az bilinenidir. Bununla birlikte sıcaklıkları çiğ noktasınınkinin oldukça altında olan bulutlarda su buharının bulunduğu kanıtlanmıştır. Aynı şekilde su 0 0C’ın oldukça altındaki sıcaklıklarda sıvı halde bulunur. Su buharı ve sıvı su bulutları buz bulutlarından çok daha fazladır. Özellikle –41 0C’a kadar sıvı halde bulunabilir. Bulutlu hava “donma çekirdekleri” içerdiği zaman bu aşırı erime sona erer.
Kısaca kar için birinci koşul bir bulutun yani sıvı su içeren bir meteorun varlığını gerektirir. Bu koşul yağmur içinde gereklidir. Zaten bulutlu oluşumların yağmurları buluttaki buz kristallerin çevresindeki sıvı suyu azaltarak irileşmesinin neden olduğu daha önceki bir kar yağışından ileri gelir. Yer yüzüne kar yağması için alt katmanların sıcaklığı 0 0C’nın altında olması yeterlidir bu karın yere düşmeden önce erimesini önler. Kuvvetli kar yağışları aşırı erime halinin yükseltide durması şeklinde açıklanır.(Donma çekirdekleri etkisi)
Böylece karın oluşması için iki koşu gereklidir:
Aşırı erimenin sürmemesi için oldukça fazla sayıda çekirdeğin bulunması ve yükseltide sıcaklığın oldukça düşük olması
Karın yağmura dönüşmemesi için yerdeki sıcaklık 0 0C’ın altında olmaması.

Düşey devinimler çok şiddetli aşırı erime damlalar içerde hava kabarcıklarını da koruyarak birdenbire katılaşırsa kar yerine dolu yağar.

Kar ya yıldız ya prizma biçiminde kristaller ya da yumaklar halindedir. Kristaller çok düşük sıcaklıklarda(genellikle yüksek enlemlerde) oluşan soğuk ince ve kuru kardan meydana gelir.

kar yağmur dolu ve bulutların oluşumudolu oluşumukarın oluşumukar oluşumukaryağmurdolu ve bulutların oluşumu karın oluşmasıkar ve dolu oluşumu bulutların oluşumuyağmur kar ve dolu oluşumukar yağmur dolu bulutların oluşumu yağmur kar ve dolukarin oluşumukar yağmur dolu oluşumu kar yağmur ve bulutların oluşumu yağmur ve karın oluşumu

0
2013-01-08T18:12:20+02:00

Kar ve Dolu Oluşumu


Yağmurun oluşması iyi bilinmesine rağmen suyun katı evresi su çevriminin süreçleri arasında en az bilinenidir. Bununla birlikte sıcaklıkları çiğ noktasınınkinin oldukça altında olan bulutlarda su buharının bulunduğu kanıtlanmıştır. Aynı şekilde su 0 0C’ın oldukça altındaki sıcaklıklarda sıvı halde bulunur. Su buharı ve sıvı su bulutları buz bulutlarından çok daha fazladır. Özellikle –41 0C’a kadar sıvı halde bulunabilir. Bulutlu hava “donma çekirdekleri” içerdiği zaman bu aşırı erime sona erer.
Kısaca kar için birinci koşul bir bulutun yani sıvı su içeren bir meteorun varlığını gerektirir. Bu koşul yağmur içinde gereklidir. Zaten bulutlu oluşumların yağmurları buluttaki buz kristallerin çevresindeki sıvı suyu azaltarak irileşmesinin neden olduğu daha önceki bir kar yağışından ileri gelir. Yer yüzüne kar yağması için alt katmanların sıcaklığı 0 0C’nın altında olması yeterlidir bu karın yere düşmeden önce erimesini önler. Kuvvetli kar yağışları aşırı erime halinin yükseltide durması şeklinde açıklanır.(Donma çekirdekleri etkisi)
Böylece karın oluşması için iki koşu gereklidir:
Aşırı erimenin sürmemesi için oldukça fazla sayıda çekirdeğin bulunması ve yükseltide sıcaklığın oldukça düşük olması
Karın yağmura dönüşmemesi için yerdeki sıcaklık 0 0C’ın altında olmaması.

Düşey devinimler çok şiddetli aşırı erime damlalar içerde hava kabarcıklarını da koruyarakbirdenbire katılaşırsa kar yerine dolu yağar.

Kar ya yıldız ya prizma biçiminde kristaller ya da yumaklar halindedir. Kristaller çok düşük sıcaklıklarda(genellikle yüksek enlemlerde) oluşan soğuk ince ve kuru kardan meydana gelir.

kar yağmur dolu ve bulutların oluşumu dolu oluşumu karın oluşumu kar oluşumukaryağmurdolu ve bulutların oluşumu karın oluşması kar ve dolu oluşumu bulutların oluşumuyağmur kar ve dolu oluşumu kar yağmur dolu bulutların oluşumu yağmur kar ve dolu karin oluşumu kar yağmur dolu oluşumu kar yağmur ve bulutların oluşumu yağmur ve karın oluşumu

0