Cevaplar

2014-04-03T23:07:52+03:00
Tahtadan yapılmış bir kukla olan Pinokyo’nun bir tek isteği vardır o daGepetto babasının dileği gibi gerçek bir oğlan çocuğu olmaktır. Ama bunu yapabilmesi için egoist kişiliğinden vazgeçmesi gerekecektir. Bunu gerçekleştirebilmek için Gepetto’nun sevgi dolu yuvasından ayrılıp gerçek dünyayı keşfetmek üzere eğitici bir yolculuğa çıkar.Bu yolculuk sonunda Pinokyo ise mavi peri tarafından Kuklalıktan kurtulup gerçek bir çocuğa dönüştürülür. . Kitabın Adı:Pinokyo
Kitabın Yazarı: Carlo Collodi
Kitabın Yazılma Yılı:1881
Kitabın Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Kitabın Basım Yılı: 01.11.2006
Sayfa Sayısı:151
.....Kitabın Konusu: Ihtiyar Gepetto Kiraz ağacından kukla yaparken kiraz ağacının konuştuğunu işitir ve onu ufak bir adam çocuğu olarak kuklaya çevirir . . Pinokyo pekçok yaramaz , tembel , haylaz ve boş işleri seven okula gitmek istemeyen parasını eğlence amaçlı harcayan , nasihatlara kulak vermeyen ve açgözlü bir çocuktur . . Çok güzel olmayan tecrübe yaşar dolandırılır , bir böcek öldürür , sirkte çalıştırılır denize atılır , hapise girer ama onu orman perisi korumaktadır ve bağış eder . . En bitiminde akıllanan pinokyo pekçok çalışır parasıyla babasına ve orman perisine bağış eder ve orman perisi onu İnsan yapar . .


1 5 1
2014-04-03T23:08:41+03:00
Yaşlı Gepetto bir marangozdur ancak çok yalnızdır o da kendisine tahtadan bir çocuk yaratır. Bu çocuğun adını da pinokyo koyar. Pinokyo çok güzel bir çocuktur. En büyük isteği ise diğer arkadaşları gibi gerçek bir vücuda sahip olabilmek ve gerçek birisi olabilmektir. Bir gün Pinokyo babasının tüm nasihatlarına karşın yine de evden kaçar.
Bunun üzerine de Pinokyo’nun başına gelmeyen şey kalmaz. İlk başta bir cırcır böceği ile karşılaşır cırcır böceği ona nasihat verir. Ama Pinokyo’nun hoşuna gitmeyen şeyleri söyleyince pinokyo bu böceği öldürür. Bundan sonra da başına bir sürü şey gelir. Saf olması ve başıboş gezmesi nedeniyle hep hayatı tehlikeye girer.
En sonunda bir gün orman perisi Pinokyo’nun annesi olur. Onu okula gönderir. Bir süre sonra tekrardan evine dönen Pinokyo ise artık çok çalışmakta ve para kazanmaktadır. En sonunda bir gün orman perisinin hasta olduğunu öğrenir, biriktirdiği bütün parayı ona gönderir. Bunun üzerine uyandığında kendisini gerçek bir çocuk olarak bulur. İyi bir çocuk olmayı öğrendiği için artık ortada hiçbir sorun kalmamıştır. Bundan sonra da Pinokyo babası ile mutlu ve mesut yaşamıştır.
1 5 1