Cevaplar

2015-08-17T19:12:49+03:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Allah doğal sayıları yaratıı, gerisi insanların işidir, der leopold kronecker.

gerçekten de tam sayılar, doğal sayılardan sonra türetilmiş bir sayı kümesidir.

insanoğlu eski çağlardan beri sayıları kullanmaktadır. fakat sayıların önemli hale gelmesi muhammed el harezmi'nin sıfırı kullanmaya başlamasıyla mümkün olmuştur. daha sonra battani, biruni ve ebul vefa gibi matematikçilerin çalışmalarını kullanan avrupalı matematikçiler hem matematiği hem sayılar teorisini daha da geliştirip ilerlettiler. giuseppe peano'nun doğal sayıları ortaya koymakta kullandığı ve kendi soyadını taşıyan aksiyomları, doğal sayıların matematiksel tanımını ortaya koymuştur. o tanımların üzerine tam sayılar ve diğer sayı kümeleri inşa edilmiştir.

bir yandan da doğal sayıları kümeler teorisinin kullanarak ifade eden matematikçiler, yine kümeler teorisini kullanarak doğal sayıların üzerine tam sayıları ve diğer sayı kümelerini inşa etmişlerdir.

tam sayılar bugün hayatımızın her alanında kullanılmakta.
1 5 1