Cevaplar

2012-10-05T01:11:09+03:00

Bir bilim adamı, akademisyen ya da meraklı bir araştırmacı iseniz; çalışmalarınızı insanlara açıklayabilmeniz, bilim dünyası ile iletişime geçebilmeniz, araştırmanızın değerlendirilebilmesi, aynı konuda araştırma yapanların sizin çalışmanıza ulaşabilmesi gibi birçok sebeple bilimsel bir makale yazarak, çalışmalarınızı anlatmanız gerekmektedir. O halde “bilimsel makale” nedir sorusundan yola çıkarak, “bilimsel makale nasıl yazılır” sorusunun da cevabını arayalım.

Bilimsel makale, özgün araştırma sonuçlarını tanımlayan, yazılmış ve basılmış raporlardır. Fakat bu kısa tanım; bilimsel makalenin belli bir biçimde yazılmış olması ve üç yüzyıl boyunca geliştirilmiş gelenekler, editör uygulamaları, bilimsel ahlak ve basım-yayım etkileşimiyle tanımlanan belli bir biçimde yayınlanması gereğine dikkat çekilerek nitelendirilmelidir [1].

Kabul edilebilir temel bir bilimsel yayın; meslektaşlara gözlemleri değerlendirme, deneyleri tekrarlama, entellektüel işlemleri değerlendirme imkanı verecek yeterli açıklamaya sahip olmalıdır [1]. Bu tanım karışık gibi gözükse de, en kısa şekli ile “bilimsel makale”yi tanımlamaktadır. Tekrarlanabilir olmayan ya da kontrol edilemeyen bir yazı yazmış iseniz, yaptığınız çalışmayı gerçekten yaptığınızı nasıl ispat edebilirsiniz?

Özgün olmayan bilimsel makaleler yok mudur? Bir bilimsel yazı mutlaka özgün ve orijinal olmak zorunda mıdır? Genellikle “tarama/değerlendirme makalesi”, “konferans raporu”, “toplantı özeti” gibi farklı türde ve bilimsel olarak değerlendirilen yazılar, özgün olmayabilir ancak bilimsel yazı grubuna girerler.  Bu tarz yazılarda, yazar kendisi orijinal bir çalışma yapmamış, çeşitli çalışmalardan bir derleme hazırlamış olabilir, ancak çalıştığı araştırmalar üzerinde kendi özgün yorumunu yapabilir, ayrıca mutlaka yazısında yararlandığı kaynakları en ince detayı ile yayınlamalıdır.

0