Cevaplar

2013-01-09T01:44:08+02:00

Umut - Hayat Akan Bir Sudur -Ayşe kulin
Ayşe KULİN bir çok kitabıbda olduğu gibi UMUT ta da geçmişinden yararlanarak kendi öz annesinin ve babasının nasıl bir araya gelişini anlatıyor.
Savaşlar, yıkımlar, sürgünlerin ardından Umut geliyor. Umut "Hayat Akan Bir Sudur"'da Kulin, Veda kitabı ile başladığı Osmanlı ailelerinin yaşamına, bu kez de Cumhuriyetin yeni kurulmakta olduğu sancılı yıllarda tanıklık ediyor. 

Osmanlı’nın gözdesi Bosna bir imza ile elden çıkarken,
Zeki Salih Kulin ve ailesi Bosna'dan İstanbul'a göç ediyor(ayşe kulinin baba soyağacı),
Çöken imparatorluğun son maliye nazırı Ahmet Reşat(ayşe kulin in anne soyağacı) sürgüne gidiyor ve geliyor.
Zeki salih in 3 çocuğu vardır Nusret,Saadet ve Muhittin.
Ahmet Reşat Yediç in de üç çocuğu vardır,Leman,Sabahat ve Suat.
Ahmet Reşat konağında kızları,içgüveysi damatları,bunak olan teyzesi Saraylıhanım ile birlikte yaşamaktadırlar.
Ayşe Kulin'in, Nefes Nefese adlı romanında Selva ve Rafo'nun hikayesi olarak anlattığı aslında Sabahat teyzesinin hikayesidir.Umut kitabıda Sabahat ile Aram ın aşk hikayesi çevresinde gelişir.
Aram,Sabahatın okul arkadaşı ve aynı zamanda yeğenleri Sitare ve Bülent in özel ders hocalarıdır.Zamanla aralarında imkansız olan bir aşk doğar,imkansızdır çünkü Aram bir Ermenidir.Ahmat Reşat ın bu aşkı duyunca kalp krizi geçirmesi Sabahatın Aram dan uzakta kalması gerektiğine karar vermesine neden olur ve eniştesinin Kıbrısta bulduğu iş teklifini kabul edip oraya yerleşir.Aramla sürekli mektuplaşırlar.
Muhittin okur ve başarılı bir mühendis olur.Anadolunun çeşitli yerlerinde çalışır.Evlenme yaşı gelmiştir.Arkadaş çevresi ona kız arar.
Ahmet Reşat ın damadı Mahir vefat eder.Kızı Leman bunalıma girer.Evden uzaklaştırmak için Leman ve kızı Ankara'ya kardeşi Suat'ın yanına gönderilir.Sitare genç yaşta babasız kalınca annesine evlenmek istediğini gelen teklifleri değerlendireceğini söyler ve Sitare kendinden yaşça büyük olan Muhittin ile tanıştırılır.Muhittin Sitareyi görör görmez aşık olur ve evlenirler Ayşe KULİN adında bir de kızları olur.
Yeni bir yuva kurulurken hayat hep akan bir suydu Sitare, Muhittin ve herkes için...
Ayşe Kulin, bir kez daha okurlarına ellerinden bırakamayacakları, okuyup bitirdikten sonra anılarına katacakları bir armağan sunuyor.

 

0