Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2013-01-09T12:57:34+02:00
Sürtünme kuvveti nedir?

Sürtünme, birbirine görevli olarak hareket eden iki nesnenin arasında oluşan ve harekete karşı koyan kuvvete verilen isimdir. Daha genel bir kavram olarak, sürtüşme bilimi olarak tanımlanan tribolojinin bir alanıdır. Bizim yaşadığımız basamakta her cisim arasında mekanik kontak bulunan veya uzaktan interaksiyon halinde olan bir fiziki olgudur

b Fs=uN

U: Sürtünme katsayısı

N: Tepki kuvveti

Sürtünme, kuvvet ile aynı doğrultuda ve zıt yönlerdedir. Eğer cisim duruyorsa, sürtünme ve kuvvet eşit veya kuvvet sürtünmeden daha azdır. Eğer bir cismin üzerine tepki kuvveti ve yer çekimi kuvveti dışında kuvvet uygulanmıyorsa sürtünme yoktur.





1 5 1
2013-01-09T12:58:06+02:00

Sürtünme, birbirine görevli olarak hareket eden iki nesnenin arasında oluşan ve harekete karşı koyan kuvvete verilen isimdir. Daha genel bir kavram olarak, sürtüşme bilimi olarak tanımlanan tribolojinin bir alanıdır. Bizim yaşadığımız basamakta her cisim arasında mekanik kontak bulunan veya uzaktan interaksiyon halinde olan bir fiziki olgudur Sürtünme, kuvvet ile aynı doğrultuda ve zıt yönlerdedir. Eğer cisim duruyorsa, sürtünme ve kuvvet eşit veya kuvvet sürtünmeden daha azdır. Eğer bir cismin üzerine tepki kuvveti ve yer çekimi kuvveti dışında kuvvet uygulanmıyorsa sürtünme yoktur.
 sürtünme kuvvetleri çeşitleri

tatik sürtünme (cisim hareket etmiyorsa geçerlidir).

2- Dinamik sürtünme (cisim hareket ediyorsa geçerlidir).

3- Yuvarlanan cisimlerde sürtünme.

özelikleri:

Sürtünme kuvveti sürtünen yüzeylerin cinsine bağlıdır. Cisme etkiyen sürtünme yüzeylerin cinsine göre değişir.

2- Sürtünme kuvveti (yatay düzlemde) cismin ağırlığıyla doğru orantılı değişir.

3- Sürtünme kuvveti sürtünen yüzeylerin büyüklüğüne bağlı değildir.

4- Sürtünme kuvveti daima harekete zıt yöndedir.

5- Sürtünme kuvvetinin hareket ettirici özelliği yoktur.



0