Cevaplar

2014-04-06T15:51:21+03:00
Özellikle Orman olan ve ılıman olan bölgelerimizde geçim kaynağı.
0
2014-04-06T15:51:52+03:00
Bakteriler,basit yapıları,biyolojik işlevlerinin kolay anlaşılabilmesi ve hızlı çoğalmaları nedeniyle labaratuvarlarda ve endüstride çokça yararlanılan canlılardır.Özellikle çok sayıda organik maddeyi ayrıştırmayı sağlayan enzimleri taşıma özellikleri,bakterilerin önemini giderek arırmaktadır.Değişik canlılar ve bu canlıların yaşadıkları ortam arasındaki dengenin sağlanmasında bazı bakterilerin bazı bakterilerin önemli rolleri vardır. 

Değişik bakteri türleri,metabolik etkileri sonucu çeşitli maddeler üretir.Birçok endüstri dalı kısmen yada tümüyle bakteri faaliyetlerine bağlı olarak çalışır.Örneğin;metil alkol,etil alkol,aseton, metan asetik asit gibi kimyasal maddeler bakteriler sayesinde üretilir.Yoğurdun,turşunun,peynirin,sirkenin ve şarabın vb.pek çok maddenin yapımı bakterilerle sağlanır.

insanın yediği besinlerin kalın bağırsağa geçen sindirilmeyen artıkları,burada bakterilerce ayrıştırılarak dışkıya dönüştürülür.Özel çürükçül bakteriler,kanalizasyon artıklarını işleyen fabrikaların çalışmasında da önemli rol oynar.Atıkların süzülen sıvı kısmındaki hastalık etkeni bakteriler,çürükçül bakteriler tarafından öldürülür.Geriye kalan su ise tarım alanlarının sulanmasında vb. amaçlarla kullanılır.

Bakterilerin en önemli özelliklerinden bir tanesi de yeryüzünde yaşamım sürekliliği için birçok biyokimyasal olayı gerçekleştirmeleridir.

Pekçok hastalıktan korunmada ve tedavide, bakterilerden yararlanılarak elde edilen aşı serumlar kullanılır.İnsülin gibi hormonlar,antibiyotikler,aşıların bir kısmı kanser tedavisinde kullanılan bazı kimyasal maddeler biyoteknolojik yöntemlerle bakterilerden sağlanmaktadır.Bazı bakteri türleri,geniş tarım alanlarında doğal tarım ilacı olarak kullanılmaktadır.
0