Cevaplar

En İyi Cevap!
  • Eodev Kullanıcısı
2013-01-09T19:18:31+02:00

 

Enzimlerin genel özellikleri

 

·  Her enzim özel bir substratı etkiler. ·  Substratın yüzey artışı enzim etkinliğini artırır. ·  Her enzim özel bir kofaktör (koenzim) le çalışır. ·  Bir kofaktör (koenzim) birden çok enzimin yardımcı kısmı olabilir. ·  Her hücre kendi enzimini kendi üretir. ·  Her hücrede kimyasal reaksiyon çeşidi kadar enzim çeşidi vardır. ·  Enzimler reaksiyonları hızlandırırlar veya yavaşlatırlar. ·  Enzimler tepkimeden  değişmeden çıkarlar. (harcanmazlar) ve tekrar  tekrar  kullanılırlar. ·  Enzimler hücre dışında da etkendirler. ·  Enzimler protein yapıdadırlar. Proteinlerin yapısını bozan her şey (PH, Isı vb.) enzimin yapısını da bozar. ·  Enzimatik reaksiyonlar çift yönlüdür. ·  Enzimler belirli bir PH değerinde aktifleşirler. ÖRN: Pepsin , PH=2 , Tripsin PH=8,5 ·  Her enzim bir gen tarafından kontrol edilir. ·  Enzimler tek veya takımlar halinde çalışırlar. ·  Bazı enzimler inaktif olarak üretilir. Aktivatörlerle aktif hale getirilir. 

                                        HCI

      ÖRN : Pepsinojen   --------------  Pepsin

                   (inaktif)                       (aktif)

·  16-Bazı maddeler (metal iyonları ve zehirler) enzimlerin aktif bölgeleri ile birleşip onları etkisiz hale getirir. ·  17-Birleşik enzimlerde substratı tanıyan protein kısmıdır. Bağlanma ve etkinlik ise kofaktör (koenzim) ile gerçekleşir.

 

ENZİMLERİN GÖREVLERİ..

·  Reaksiyon hızının canlı için yeterli olması

·  Reaksiyonun başlaması için gerekli aktivasyon enerjisinin düşürülmesi

·  Reaksiyon oluşurken açığa çıkan enerjinin canlıya zarar vermeyecek düzeyde tutulması

 

2 3 2
2013-01-09T19:18:32+02:00

Hücre içersinde meydana gelen binlerce tepkimenin hızını ve özgüllüğünü düzenlerler. Çok defa hücre dışında da etkinliklerini korurlar. Aynı enzim farklı hücre veya doku tiplerinde de katalizör görevi üstlenebilir.

1 5 1