Cevaplar

2016-12-03T21:59:32+02:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Betimleme, beş duyu organımız aracılığıyla algıladığımız varlıkların, durumların, olayların ve mekanların bizde bıraktığı izlenimleri aktardığımız bir çeşit yazı türüdür. Açıklayıcı ve sanatsal olabilir. Aşağıdaki yer betimlemesi örneğini inceleyebilirsiniz.

Karanlığın ruhuna işlediği acıklı şarkıyı mırıldanırken kapının çaldığını işitti. Ağır adımlarla ilerledi, sürgüyü açtı, kimse yoktu. Odayı güneş ışığından yoksun bırakan kırmızı kadife perdelerin ardına hiç bakmadığı için ne zamandan beri havanın aydınlanmış olduğunu kestiremez. Lakin apartman kapısının aralığından sızan güneş ışığının biriktirdiği toz bulutlarını seyretmekten nasıl olur da ayıramaz gözlerini. Adeta mısır kokusu yayıyor güneş etrafına. Aydınlığın şarkısının içine dolmaya başladığı çok açık. Şimdi ya o dokunduğu kapıyı usulca kapatmalı ya da izlediği kapıyı ardına kadar açmalıdır. Zaten hayat dediğimiz, daima iki kapı arasında tercihler yapmaya zorlamaz mı bizi?

Yukarıdaki paragrafta dokunma, koklama, işitme ve görme duyularımıza hitap eden bir betimleme tarzı kullanılmıştır.
0