Cevaplar

2013-01-10T18:34:11+02:00

Akışkanların ortak özelliği şekil değiştirmeye karşı dirençsiz olmaları ve akma yeteneğine sahip olmalarıdır. Akışkanların bu özellikleri denge halinde oldukları sırada birbirine paralel katmanları arasındaki sıyırma kuvvetlerine karşı koyamamalarından kaynaklanır.Yani akışkanlarpozitif basınç altında sıkışır ve negatif basınç altında genleşirler. Yani; pozitif basınca sıkışaraknegatif basınca da genleşerek karşı koyar; fakat paralel katmanları arasında kuvvet taşıyamazlar. 
Katılarda; boyutlardaki oransal değişimler bünyede gerilimlere yol açar veya tam tersinebünyedeki gerilimlerin boyutlarda oransal değişimlere yol açtığı söylenir. 

Akışkanlarda ise bünyedeki gerilimler boyutlardaki oransal değişimlere değil bu oransaldeğişimlerin zamanla değişme hızına yani zamana göre türevine bağlıdır. Bu davranış tanımlamalarının bir sonucu; basıncın akışkanların durumunu belirlemedeki rolünü ön planaçıkartan Paskal yasasıdır. Son olarak akışkanlardaki sıvı ve gaz ayrımı; sıvıların ‘serbest yaniiçinde bulundukları kap tarafından oluşturulmayan bir yüzey oluşturabilme gazların ise oluşturamamasına dayalıdır.
Bu durumda gazlar da sıvılar gibi akışkandır.

2 3 2
  • Eodev Kullanıcısı
2013-01-10T18:35:39+02:00

evet akışkanlardır bulundukları ortama yaılabailirler:)

2 3 2