Cevaplar

2015-07-07T20:33:02+03:00
Beyaz Diş romanı yarı kurt, yarı köpek olan bir kurdun hikayesini anlatır. Romanın başlarında kurt daha yeni çevresine alışmaya başlamıştır. Annesiyle ava çıkmış, yeni yeni bilgiler edinmiştir. Annesinin adı Kiche babasının adı ise; Tekgöz'dür. Babası tek gözünü kaybettiği için ona bu adı takmışlardı. Diğer yavruların aksine gri tüyleri vardı. Yavaş yavaş yuvasından çıkıp, etrafı izliyordu. Annesinin yabani kedileri nasıl öldürdüğüne bakıp kendi de bunu deniyordu. 

Bir gün mağarada bir ışık gördü ve gittikçe o ışığa yaklaştı. Sonunda dışarı çıktı ve ormanda insanları gördü. Bir müddet insanları izledi. Gri Kunduz denilen adama yaklaştı, henüz nasıl davranması gerektiğini bilmiyordu. Gri Kunduz'a dişlerini gösterdi ve onu korkutmaya çalıştı. Gri kunduz da bu hareketinden dolayı yavrukurda sopayla vurdu. Yavru öyle içli ağlıyordu ki annesi sesini duydu ve onu kurtarmaya geldi; fakat Gri Kunduz, Kiche’yi yakaladığı gibi boynuna tasma vurdu. 

Gri Kunduz otoriter ve sinirli bir insandı. Yavru insanlara tanrı gözüyle bakıyordu çünkü onlar istediğine sahip olabiliyordu ve akıl sahipleriydi. Annesi özgürlüğünü yitirdiği için yavru çok üzgündü. Annesinin yanından bir an bile ayrılmıyordu. Sevgi nedir bilmiyordu fakat annesine karşı çok derin şeyler hissediyordu. Annesi ona şefkatle bakıyor, yemeğinden yavrusuna da veriyordu. 

Kamptaki insanlar yavruya'' Beyaz Diş'' adını vermişti. Beyaz Diş aslında kurttu fakat kamptaki köpeklerle kala kala onlara benzemişti. Beyaz Diş ormana gittiğinden beri Uzundudak denen bir köpek ona musallat olmuştu. Sürekli Beyaz Diş'e saldırıyor ve ona üstünlük sağlamaya çalışıyordu. Başta Beyaz Diş ona karşı pek cesaretli davranmamıştı ama sonra Uzundudak için öyle planlar yapıyordu ki köpek bile korkudan ona yaklaşmıyordu. 

Gün geldi ve Gri Kunduz Kiche'yi başka ülkeye yolladı. Beyaz Diş annesinin ardından gitmek istedi. Annesini takip ederken Gri Kunduz onu buldu ve Beyaz Diş'i ölesiye vurdu. Annesinin gitmesiyle kendini nasıl koruyabileceğini öğrendi. Artık efendisinin kurallarına da uyuyor ve hayatta kalmaya çalışıyordu. Sahibinin oğlu Mitsah'a başka çocuklar saldırınca Beyaz Diş bu sesi almış ve sahibini diğer çocuklara karşı korumuştu. Bunun üzerine Mitsah olanları babasına anlattı ve babası da artık en fazla yemeği Beyaz Diş'e vermeye başladı. 

Kampta kıtlık olmuştu ve insanlar artık kendilerine yiyecek bulamıyorlardı. O kadar kötü hale gelmişlerdi ki köpekleri öldürüp yiyorlardı, tam o sırada Beyaz Diş kaçmayı düşündü ve oradan uzaklaştı. Ormanda yol almış ve kamptan uzaklaşmıştı. Hayatını devam ettirmek için cılız kurdu bile öldürüp yemişti. Çünkü Beyaz Diş hayatta kalmak için güçlülerin yeri geldiğinde zayıflardan faydalanması gerektiğini öğrenmişti. 

Uzun süre sonra kamp yerine geri döndü fakat efendisini göremedi. Belli süre sonra efendisi geldi ve onu da alarak yeni bir yere gitti. Beyaz Diş çok güçlüydü onu hiçbir köpek ya da kurt yenemiyordu. Bunu fark eden Güzel Smith adlı adam, Gri Kunduz'a gelip kurt için para teklif etti. Gri Kunduz bu teklife hayır dedi. Kurnaz olan Smith bu kez farklı bir yol bulup Beyaz Diş'i almayı denedi. Her gün Gri Kunduz'a şarap götürerek onu şaraba alıştırdı. Gri Kunduz da ona şarap vermesi şartıyla Beyaz Diş'i ona vermeyi kabul etti. 

Smith Beyaz Diş'e işkenceler yapıp ardından kahkahalar atıyordu. Hayvan onun yüzünden gün geçtikçe daha da hırçınlaşıyordu. Hayvanı eğitip dövüşlere hazırlıyordu. Beyaz Diş tüm müsabakalarda rakiplerini yenip, efendisine para kazandırıyordu. 

Bir gün Beyaz Diş, Cherokee denen köpeğe yenilince sahibi Beyaz Diş'i öldüresiye vurdu. Beyaz Diş'e acıyan bir diğer adamsa Smith'e gelip para karşılığında kurdun kendisine verilmesini istedi. Adamın adı Scott idi. Bu adam diğer sahiplerine göre çok merhametliydi. Kurt başta ona alışamadı fakat sonra adamın gösterdiği ilgisiyle hırçınlığı geçti. Yeni sahibi onu San Fresco'ya götürdü ve ailesinin yanına yerleştirdi. Kurt gittikçe ailedekilere de alıştı fakat çevredeki köpeklere yeri gelince saldırıyordu. 

Beyaz Diş yeni sahibini çok seviyor ve onu koruyordu. Bir gün Scott'un düşmanı olan Jim Hail hapishaneden kaçtı ve Scott'un izini bulup onu öldürecekti. Scott'un evine geldi ve gece yarısı ona saldırmak istedi bu arada Beyaz Diş, sahibini korumak için kendini tehlikeye attı. Adamı yaraladı, yaralarken kendi de yara almıştı. Scott gelip kurdun durumunu görünce çok üzüldü. Doktorlar kurdun yaşayamayacağını söylediler. Ama Scott ona öyle bir baktı ki kurt uzun süre sonra ayağa kalktı. Eski haline geri döndü. Scott ve ailesi ona Kutsal Kurt diyorlardı. Evet, artık herkesçe tanınan bir kurttu, tüm halk onu konuşuyor ve cesurluğundan bahsediyorlardı. Beyaz Diş ise sahibinin yanında sonsuza kadar yaşayacağı için çok mutluydu.

1 5 1