Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2014-04-11T19:55:47+03:00
1645 yılında ilk bisiklet patenti Fransız Jean Theson’a, iki kişinin oturarak hareket ettirdiği dört tekerlekli küçük bir alet yaptığı için verildi.1690 yılında Fransız asilzade Sivrao Kontu tarafından, iki tahta tekerleği olan ve “celenfer” adı verilen pedalsız bir bisiklet yapıldı.Daha sonra tahta tekerleklerin yerle temas eden yüzleri demir çemberle kaplandı; fakat bu durum süspansiyon sağlamadığı için hızın azalmasına yol açtı. İskoç Kirk Patrik McMillan’ın 1839 yılında pedalı bulmasıyla bisiklette bugünkü görünümüne kavuşmaya başladı.1868′de ise tekerleklerin sert lastikle kaplanıp demirin çıkartılması sayesinde sürat arttı.Deneme niteliğindeki ilk bisiklet yarışı, 1868′de Saint Cloud’da yapıldı.Bu yarışı İngiliz James Moore kazandı.Günden güne gelişme gösteren bisiklete bağlananların sayısı çoğaldı ve 1881′de “Fransız Bisiklet Federasyonu “kuruldu. Daha sonra zincirli aktarma sistemi ve havalı lastiğin bulunmasıyla bisiklet bugünkü şeklini aldı. Çağdaş koşullara uygun ilk mukavemet yarışı 1890 yılında Fransa’da yapıldı. 1891′de ise uzun etaplı turların ilk örneğini oluşturan Bordeaux Paris yarışı, onu takiben de Paris Brest-Paris yarışı düzenlendi. 1903 yılında düzenlenen ve yarışmaların en büyüğü olan Fransa Turu’nun Henri Desgrange ve L’Auto dergisi tarafından gerçekleştirlmesi bisiklet sporu için önemli bir atılım oldu.Yani 19.yy’ın başlarından itibaren bisiklet, önemli bir ulaşım aracı olması yanında tüm dünyada spor amacıyla da kullanılmaya ve üretilmeye başlandı.ABD’de1878′lerde başlayan bisiklet yarışlarının yaygınlaşması sonucu 1912′de Amerikan Amatör Bisiklet Birliği kuruldu ve birlik ABD’deki amatör yarışların yönetimini üstlendi.20.yy’ın ortalarına doğru ABD ve İngiltere’de otomobillerin yaygınlaşması ile bisiklet yarışlarında bir gerileme görülmeye başlandı; fakat zamanla ilgi tekrar arttı. amatör yol yarışları 1896′dan, pist yarışları arasında yer aldı. Ayrıca her yıl, bisiklet yarışlarının her dalında ulusal ve dünya şampiyonlukları yarışmaları yapılmaktadır.Bu şampiyonaların en önemlisi ve en zorlusu, 21 etap üzerinden 2474 millik parkurda düzenlenen “Fransa Bisiklet Turu “dur.
0
  • Eodev Kullanıcısı
2014-04-11T19:57:02+03:00
İlk bisikletin Çin’de görüldüğünü söyleyip tam ‘Yav gene mi Çin?” diyecekken, ilk bisiklet çizimlerinin Da Vinci’ye daha doğrusu onun bir öğrencisine ait olduğunun söylendiğini öğreniyoruz. Ama tabi ki şu anki Çin malı bisiklet patlamasına bakarsak, bu iki yada üç tekerlekli yürüyen şeyi ilk kez Çinlilerin yapmış olabileceği yine kuvvetle muhtemel. Her neyse Çinlilerle Vinci’liler aralarında anlaşsın. Biz şimdi yapıldığını bildiğmiz ilk bisikleti kimin yaptığına bakalım.
Bu kişi Kirkpatrick Mac Mullan adında biridir ve Leonardo’nun öğrencisinin çizimlerinden faydalanarak yaptığı bisikletle icat tarihine adını yazdırmıştır. Fakat arkadaşları tarafından kendisine “Bi tur versene bineyim. Amma kıymetli bisikletin varmış pinti!” denilmiş ve bisikleti icat ettiğine edeceğine pişman edilmiştir. 1839 ile 1840 yılları arasında İskoçya’da yapılan bubisiklet şu an binilmekten tekerleri patlak bir vaziyette Londra’daki Sicence Museum’da sergilenmektedir.
Temel modelini Fransız Sirvac’ın oluşturduğunu sağ ve sol ayakların itmesi ile yürütülen bisikleti yapan Mac Millan bu alete bir isim aramış. “Bu ismi çok mu aradın?” denilebilecek “ceyefiere” adını koymuştur. Babalar çocuklarına “Oğlum sınıfını geçersen söz sana celefiere alacağım” diye vaatte bulundğunda çocuklar babalarına, “Bana ne ben bisiklet istiyorum!” demiştir. 1790 yılında yapılan bu aletle herkes mahalle aralarında turlamaya başlamıştır.
Daha sonra Drais de Senerbol’ün yaptığı bisikletin manevra kabiliyeti daha yüksek daha gelişmiş modelini 1816 yılında Baron Karl Von Dariş yapmış ve gelecek bisikletlerin temelini atmıştır 1817 yılında yapılan 26 kiloluk tahtadan yapılmış “Drais bisikleti”nden sonra 1818’den itibaren madeni olanlarının yapımına girişilmiştir. İlk madeni bisikleti yapan İngiliz Brich’den sona bu moda, ilk pedalların görüldüğü 1855 yapımı Fransız Ernest Michaux’un bisikletiyle devam etmiştir.
1870 yılından sonra geliştirilen modele “bicyole” adı verilmiştir. Aynı zamanda “çift çember” diye de anılan bu modelde ön tekerler 1 ila 1.5 metre çapında, “Yuhh artık! dedirtecek ebatlardaydı.
Bisikletin ilk seri üretimine “Michaux Company” şirketince başladı. 200 personelle yılda 140 bisiklet üreten bu şirkette satılan bisikletin tanesi 450 Fransız Frangıydı. Fiş alınmazsa kaç olurdu onu bilmiyoruz... 
 
0