:::::::::::::::::::SIVI VE GAZLARIN BASINCI İLETME ÖZELLİKLERİNİN TEKNOLOJİDEKİ KULLANIM ALANLARI::::::::::::::::::::::::: SU CENDERESİ Yüklü bir akümülatör, bir tulumba veya bir kompresör yardımıyla bir akışkanı sıkıştırarak basınç elde eden ve sıvıların basınç iletme özelliğinden yararlanılarak yapılan araçlara “su cenderesi “ denir. (hidrolik cendere de denir) Su cenderesi; kesit alanları farklı ve basınca dayanıklı iki borunun tabanlarının birleştirmesiyle oluşan bir bileşik kaptır. Su Cenderesinin Kullanıldığı Yerler Pamuk, ot , saman gibi maddeleri balya yapmak Zeytin, pamuk gibi bitkilerin tohumlarından yağ çıkartmak Meyve suyu fabrikalarında meyve sıkmak Salça fabrikasında domates sıkmak Çelik vb. metalleri bükmek Kağıt sıkıştırmak BAZI BİTKİ VE MEYVELERİN YAĞINI VE SUYUNU ÇIKARMADA KULANILAN SIKICI MAKİNELER Meyve suyu elde etmek için meyvelerin sıkılması gerekiyor. Meyve suyu sıkma makineleri aynı prensiple çalışmaktadır. YIKAMA YAĞLAMADA KULLANILAN MAKİNE Yıkama yağlama yapan işyerlerinde arabaları kaldırılması için gerekli olan makine sıvı ve gazların basıncı iletme özelliğinden yararlanılarak yapılmıştır. Hidrolik kriko HİDROLİK FRENLER İşin fiziksel hesaplamalarına girmeden çalışma mantığını kısaca anlatmaya çalışayım. Bir borunun dar olan ucundan sıvıya basınç uygularsanız ve bu sıvı borunun daha genişçe yapılmış diğer ucundan çıkarken başta uygulanmış olan kuvvetten çok daha fazla itme gücüne sahip olur Sıvı ve Gazların Basıncı İletme Özelliklerinin Teknolojide Kullanım Alanları - Sunular - [node:book:parent:root] - Sunu-Slayt | Faydalı bir site | Faydalı bir site (Bk. lokmanbas.net)

2

Cevaplar

2013-01-10T20:10:15+02:00

::::::::::SIVI VE GAZLARIN BASINCI İLETME ÖZELLİKLERİNİN TEKNOLOJİDEKİ KULLANIM ALANLARI::::::::::::::::::::::::: SU CENDERESİ Yüklü bir akümülatör, bir tulumba veya bir kompresör yardımıyla bir akışkanı sıkıştırarak basınç elde eden ve sıvıların basınç iletme özelliğinden yararlanılarak yapılan araçlara “su cenderesi “ denir. (hidrolik cendere de denir) Su cenderesi; kesit alanları farklı ve basınca dayanıklı iki borunun tabanlarının birleştirmesiyle oluşan bir bileşik kaptır. Su Cenderesinin Kullanıldığı Yerler Pamuk, ot , saman gibi maddeleri balya yapmak Zeytin, pamuk gibi bitkilerin tohumlarından yağ çıkartmak Meyve suyu fabrikalarında meyve sıkmak Salça fabrikasında domates sıkmak Çelik vb. metalleri bükmek Kağıt sıkıştırmak BAZI BİTKİ VE MEYVELERİN YAĞINI VE SUYUNU ÇIKARMADA KULANILAN SIKICI MAKİNELER Meyve suyu elde etmek için meyvelerin sıkılması gerekiyor. Meyve suyu sıkma makineleri aynı prensiple çalışmaktadır. YIKAMA YAĞLAMADA KULLANILAN MAKİNE Yıkama yağlama yapan işyerlerinde arabaları kaldırılması için gerekli olan makine sıvı ve gazların basıncı iletme özelliğinden yararlanılarak yapılmıştır. Hidrolik kriko HİDROLİK FRENLER İşin fiziksel hesaplamalarına girmeden çalışma mantığını kısaca anlatmaya çalışayım. Bir borunun dar olan ucundan sıvıya basınç uygularsanız ve bu sıvı borunun daha genişçe yapılmış diğer ucundan çıkarken başta uygulanmış olan kuvvetten çok daha fazla itme gücüne sahip olur Sıvı ve Gazların Basıncı İletme Özelliklerinin Teknolojide Kullanım Alanları - Sunular - [node:book:parent:root] - Sunu-Slayt | Faydalı bir site | Faydalı bir site

5 4 5
2013-01-10T22:32:17+02:00

:::::::::SIVI VE GAZLARIN BASINCI İLETME ÖZELLİKLERİNİN TEKNOLOJİDEKİ KULLANIM ALANLARI::::::::::::::::::::::::: SU CENDERESİ Yüklü bir akümülatör, bir tulumba veya bir kompresör yardımıyla bir akışkanı sıkıştırarak basınç elde eden ve sıvıların basınç iletme özelliğinden yararlanılarak yapılan araçlara “su cenderesi “ denir. (hidrolik cendere de denir) Su cenderesi; kesit alanları farklı ve basınca dayanıklı iki borunun tabanlarının birleştirmesiyle oluşan bir bileşik kaptır. Su Cenderesinin Kullanıldığı Yerler Pamuk, ot , saman gibi maddeleri balya yapmak Zeytin, pamuk gibi bitkilerin tohumlarından yağ çıkartmak Meyve suyu fabrikalarında meyve sıkmak Salça fabrikasında domates sıkmak Çelik vb. metalleri bükmek Kağıt sıkıştırmak BAZI BİTKİ VE MEYVELERİN YAĞINI VE SUYUNU ÇIKARMADA KULANILAN SIKICI MAKİNELER Meyve suyu elde etmek için meyvelerin sıkılması gerekiyor. Meyve suyu sıkma makineleri aynı prensiple çalışmaktadır. YIKAMA YAĞLAMADA KULLANILAN MAKİNE Yıkama yağlama yapan işyerlerinde arabaları kaldırılması için gerekli olan makine sıvı ve gazların basıncı iletme özelliğinden yararlanılarak yapılmıştır. Hidrolik kriko HİDROLİK FRENLER İşin fiziksel hesaplamalarına girmeden çalışma mantığını kısaca anlatmaya çalışayım. Bir borunun dar olan ucundan sıvıya basınç uygularsanız ve bu sıvı borunun daha genişçe yapılmış diğer ucundan çıkarken başta uygulanmış olan kuvvetten çok daha fazla itme gücüne sahip olur Sıvı ve Gazların Basıncı İletme Özelliklerinin Teknolojide Kullanım Alanları - Sunular - [node:book:parent:root] - Sunu-Slayt | Faydalı bir site | Faydalı bir site bak belki bir işine yarar.

0