Cevaplar

2013-01-10T21:03:25+02:00
simdi bak 
kucukten buyuge dogru gidicem 

atom :dogadaki en kucuk yapi taslari proton (+ yuklu) neutron (yuksuz) taneciklerin bir araya gelmesinden olusur "atomun cekirdegi" bide cekirdegin etrafinda donen elektronlar (- yuklu) protona gok cok cok cok cok.... kucuk parcaciklar wardir dogal bi atomda + yukler - yuklere esittir. 

element :dogadan bulunan atom cesitleri periyodik tablodakiler elementtir. elementin icinde sadece ayni cins atom weya atomlar bulunur. mesela hidrojen, oksijen, carbon,... 

molekul :dogada hicbir atom oole takbasina dal-dassak dolasmaz bunlar cekim kuwwetlerinden dolayi (kacinci sinifta olduunu bilseydin daha ii bi aciklama yapardim ama bilmediiim icin gayeth basith anlatiom) birbirini cekip yapisirlar mesela oksijen gazinda oksijen atomlari tek baslarina durmaz ikili ikili birbirine yapismis halde bulunurlar bu yapismis hallerine molekul denir dogada atomlari daima boyle bulursun sonra onlari alip parcalarsan atomlara ulasirsin. 

bilesik ircok molekulun weya atomun biraraya gelmesinden olusur mesela carbon-di-oksit (co2) bir carbon atomu ile 2 oksijen atomunun bir araya gelmesiyle olusur(di latince iki demektir) 

umarim yeterince acik yazmisimdir...
 
0
2013-01-10T21:03:25+02:00

Element simgesi, her elemente ait bir ya da iki harften oluşan simgelerin, uluslararası geçerliliği vardır.
Çok az sayıda elementin bilindiği zamanlarda, elementler, Plato'nun Eski Yunanlıların kullandığı toprak-hava-su ve ateş sembollerinden yaptığı uyarlamalarla simgeleniyordu. Daha sonra yeni elementler keşfedildikçe, tüm elementlerin eninde sonunda "altın"a dönüşeceği düşüncesinden yola çıkan simyacılar tarafından, güneş (altın) merkezli sistemdeki her gezegenin adı, bir elemente verildi. O dönemde bilinen elementlerin bazılarının "simya" sembolleri kullanılıyordu.
Atom kuramıyla tanıdığı John Dalton, elementlerin simgelenmesi konusunda, çemberlerden oluşan sembollerin kullanılmasını önerdi. En sonunda, 1813 yılında, Jon Jakob Berzelius isimli araştırmacı, elementlerin adları temel alınarak simgelenmesi fikrini ortaya attı. Hâlâ kullanılmakta olan bu yönteme göre:

Her element, 1 ya da 2 harften oluşan bir simgeyle ifade ediliyor ve bu simgenin ilk harfi her zaman büyük yazılıyor. Simgelerde sıklıkla, elementin İngilizce adının ilk harfi kullanılıyor.
Örneğin: H (
Hidrojen: Hydrogen), C (Karbon: Carbon), N (Azot: Nitrogen) Eğer elementin baş harfiyle simgelenen başka bir element varsa, bu elementin simgesinde baş harfin yanına, İngilizce adının ikinci harfi de ekleniyor.
Örneğin: He (
Helyum, Helium), Ca (Kalsiyum: Calcium), Ne (Neon: Neon) Eğer elementin İngilizce adının ilk 2 harfi, bir diğer elementle aynıysa, simgesinde baş harfin yanına, bu kez baş harften sonraki ilk ortak olmayan sessiz harf getiriliyor.
Örneğin: Cl (
Klor: Chlorine) ve Cr (Krom: Chromium) Bazı elementlerin simgelerinde de, bu elementlerin Latince ya da eski dillerdeki adları temel alınmış. Bu 11 elementin simgeleri ve adları şöyle: Na (Sodyum: Natrium) K (Potasyum: Kalium) Fe (Demir: Ferrum) Cu (Bakır: Cuprum) Ag (Gümüş: Argentum) Sn (Kalay: Stannum) Sb (Antimon: Stibium) W (Tungsten: Wolfram) Au (Altın: Aurum) Hg (Cıva: Hydrargyrum) Pb (Kurşun: Plumbum) Çoğu yapay olarak sentezlenen yeni elementlerin simgeleriyse, atom numaralarına karşılık gelen Latince rakamlar esas alınarak veriliyor.
Örneğin: atom numarası 116 olan Ununheksiyum elementinin simgesi olan "Uuh", 1: uni - 1: uni - 6: hexa kelimelerinin baş harflerinden oluşuyor.
Not: Sadece birinci harf büyük yazılır: Co: Kobalt'ın simgesi CO: (Karbon monoksit) renksiz kokusuz tatsız zehirli bir gazdır0