Cevaplar

2013-01-10T21:46:28+02:00

Ozon tabakası olmasaydı yaşamamız da mümkün olmayacaktı. Güneşten gelen ışınlar, hani şu gözünü kamaştıran ışık çizgileri, aslında çok zararlı, ‘’Ultraviyole’’ dediğimiz ölümcül ışınlar içerir. İşte bu zararlı ışınları bir süzgeç gibi süzen tabaka , ozon tabakasıdır. Onun sayesinde gezegenimizde yaşayabiliyoruz. O halde o tabakayı çok iyi korumamız gerekiyor. Çünkü yeryüzünden havaya saldığımız bazı gazlar yükselerek ozon tabakasına zarar veriyor.

Bu gazlar ozon tabakasını oluşturan ozon gazını inceltiyor. Ozon tabakasına zarar veren bu gazlara‘’Kloroflorokarbon(CFC)’’ diyoruz. Bu gazların kullanımı, ülkemizde ve birçok ülkede yasaklandı. Ancak günlük hayatımızda çok sık kullandığımız  deodorantlar, böcek ilaçları, tıraş köpükleri gibi basınç içeren metal kutularda da bu gazlardan bulunuyor.

CFC gazları çok dayanıklıdır, zararlı özelliklerini yitirmeden ozon tabakasına kadar yükselirler. Ozon tabakasına ulaşınca da bu tabakayı oluşturan ozon gazına karışır ve güneşin zararlı ışınlarını süzen bu gazın yapısını bozarlar.

Sonuçta ozon tabakasının bazı kısımları güneş ışınlarını süzemez olur. Bu da ‘’ozon tabakasının delinmesi’’ olarak adlandırılır.

0