Cevaplar

2013-01-11T12:09:50+02:00

ben baktım araştırıyorum bayadır ama sanırım daha belli olmamış

0
En İyi Cevap!
2013-01-11T13:12:55+02:00

Sizlerin doğru, geçerli, merkezî sistem sınavlarına birebir uyumlu bir sistemle derslere destek / sınavlara hazırlık çalışmalarını yürütebilmesi için KOZA Başarı Tespit Sınavlarını hazırlamakta ve uygulamaktayız.

KOZA Başarı Tespit Sınavları;

* Öncelikle 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda hem öğrencilerin başarılarını belirlemek hem de öğrencilere derslere ve sınavlara hazırlamak amacıyla düzenlenmiştir. (Bir öğretim yılı boyunca, 2 - 8. sınıflarda her yarıyılda 3 adet olmak üzere toplam sınav uygulanmaktadır. 1. sınıflarda ise ikinci dönemde 3 sınav yapılmaktadır.)

* Yapılandırmacı yaklaşıma uygun, özgün, ayırt edici, çeşitli ve birbirinden farklı soru biçimlerine sahip testlerden oluşmaktadır.

* MEB tarafından hazırlanan Türkçe, matematik, hayat bilgisi, sosyal bilgiler, din kültürü ve ahlak bilgisi, fen ve teknoloji, yabancı dil (İngilizce) ders programlarına bire bir uygundur. Sınavlardaki her soru öğretim programlarında yer alan en az bir kazanıma aittir. Bu ilişkilendirme konu dağılımı kitapçıklarında açıkça verilmektedir. Sıralma yerine kazanım değerlendirmesinin ön planda olmasından dolayı ideal bir değerlendirme aracıdır.

* Öğretmene, öğrencinin tüm dersler ile ilgili başarı durumunu ölçme ve değerlendirme yapma olanağı sağlar.  

* Farklı ölçme değerlendirme tekniklerine yönelik soru çeşitliliğine bağlı olarak farklı zekâ alanlarına sahip öğrencileri kolayca ayırt ettirebilir.

KOZA Başarı Tespit Sınavlarında A ve B kitapçıkları ayrı ayrı düzenlenmiştir. Yayınevimizce belirlenen tarihlerde yapılacak olan sınavlarda, MEB’in sınavlarda temel aldığı soru sayıları dikkate alınmıştır.

4-5-6. sınıflara ait sınavlarda;

Türkçe : 19 soru                        Matematik: 16 soru

Fen ve teknoloji: 16 soru          Sosyal bilgiler: 16 soru (din kültürü ve ahlak 3 soru)

Yabancı dil (İngilizce): 13 soru olmak üzere toplam 80 soru yer almaktadır.  

7. sınıflara ait sınavlarda;

Türkçe : 21 soru                        Matematik: 18 soru

Fen ve teknoloji: 18 soru          Sosyal bilgiler: 18 soru (din kültürü ve ahlak 3 soru)

Yabancı dil (İngilizce): 15 soru olmak üzere toplam 90 soru yer almaktadır.  

8. sınıflara ait sınavlarda;

Türkçe : 23 soru                        Matematik: 20 soru

Fen ve teknoloji: 20 soru          Sosyal bilgiler: 20 soru (din kültürü ve ahlak 3 soru)

Yabancı dil (İngilizce): 17 soru olmak üzere toplam 100 soru yer almaktadır.  

1-2-3. sınıflara ait sınavlarda;

Türkçe : 20 soru                        Matematik: 20 soru

Hayat bilgisi: 20 soru olmak üzere toplam 60 soru yer almaktadır.  

KOZA Başarı Tespit Sınavlarında okutulan farklı matematik ders kitaplardaki konu sıralaması (sayılar - geometri - veri) da dikkate alınarak aynı kitapçıkta iki farklı teste yer verilmiştir.

KOZA Başarı Tespit Sınavılarının değerlendirilmesinde her öğrenci için 19,5x27,5 cm boyutlarında, konu analizli sınav sonuç belgeleri (karne) hazırlanır. Bu sonuç belgeleri öğretmene ve öğrenciye, öğrencinin derslerdeki başarı durumu, sınıftaki başarı sıralaması, okul genelindeki başarı sıralaması, ilçe, il ve ülke genelindeki başarı sıralaması gibi birçok veri sağlamaktadır.  

KOZA Başarı Tespit Sınavlarında 1-3. sınıflar için pembe, 4-8. sınıflar içinse turuncu renkli optik cevap formlarıdüzenlenmiştir.

KOZA Başarı Tespit Sınavları, 2011 - 2012 eğitim öğretim yılından itibaren web tabanlı sınav uygulama ve ölçme değerlendirme sistemine geçmiştir. Bu sistem sayesinde okul idarecileri, öğretmenler kendilerine verilen şifre ile İnternet üzerinden (www.kozasinav.comwww.kozayayin.com.trwww.karacayayin.com.tr adreslerinden) sonuçlarla ilgili detaylıbilgilere kolayca ulaşabileceklerdir.

Bu belgeler arasında; sınıf raporları (sınıf sınav analizi, sınıf puan sıralı öğrenci başarı listesi, sınıf konu analizi, sınıf soru analizi, sınıf madde analizi, öğrenci sonuç belgesi - karne vb.), okul raporları (okul sınav kapakcığı, sisteme giriş okul şifresi ve alabileceği liste/rapor/analizlerin listesi, okul geneli başarı analizi, okul sınav analizi, sınıflar arası karşılaştırma, okula göre puan sıralı liste, öğrenci sonuç belgesi - karne vb.) yer almaktadır.

   

Öğrencilerin önceki KOZA Başarı Tespit Sınavlarında aldığı puanlar ile MEB SBS veyaPYBS’den aldığı puanların birbirine çok yakın olması başarımızın bir göstergedir. Bunun içinMEB Merkezî Sistem Sınavları (MEB SBS / PYBS) ile KOZA Başarı Tespit Sınavlarınınkarşılaştırılması çalışmalarının sonuçlarını sizlerle de paylaşmak istedik. 2009-2010 ve 2010-2011 MEB sınavlarıyla örtüşen KOZA Başarı Tespit Sınavları sorularını (Soruların benzerliği, altlarında verilen “*” simgesi ile derecelendirilmiştir.) tarih tarih / sınıf sınıf derleyip bir kitap hâlinde takdirlerinize sunduk. Bu kitabı, bölgenizdeki yetkili bayimizden temin edebileceğiniz gibi İnternet adreslerimizden indirebilirsiniz.

indirmek için tıklayınız...  

Koza Sınav Sisteminden alınabilecek raporlar.

Okul Raporları;

Okul Sınav Kapakçığı  Sisteme Giriş Okul Şifresi ve Alabileceği Liste/Rapor/Analizlerin listesi  Okul Geneli Başarı Analizi  Okul Sınav Analizi  Sınıflar Arası Karşılaştırma  Okula Göre Puan Sıralı Liste  Öğrenci Sonuç Belgesi (Karne)               Sınıf Raporları, Sınav Analizi Sınıf Sınıf Puan Sıralı Öğrenci Başarı Listesi Sınıf Konu Analizi Sınıf Soru Analizi Sınıf Madde Analizi Öğrenci Sonuç Belgesi (Karne)

 

3 2 3