Cevaplar

2016-11-08T18:52:02+02:00

ONAYLANMIŞ CEVAP

×
Uzmanlar tarafından teker teker incelenmiş onaylı cevaplar, doğru ve güvenilir bilgileri içermektedir. Eodev içerisinde moderatörler tarafından kontrol edilmiş milyonlarca kaliteli cevap vardır ancak onaylanmış cevaplar mükemmel ötesidir.
Türkçe'de bulunan ünsüz harfler sert ünsüz harfler ve yumuşak ünsüz harfler olmak üzere ikiye ayrılırlar. Sert ünsüz harfler f,s,t,k,ç,ş,h,p olmak üzere 8 tanedir. Bu harflerin akılda kalmasını kolaylaştırmak içik FıSTıKÇıŞaHaP ikilemesi yaygın olarak kullanılır. Ünsüz benzeşmesi bir ses olayıdır ve bu ses olayında f,s,t,k,ç,ş,h,p ile biten bir kelimeye yapım veya çekim eki getirdiğimizde ek yumuşak ünsüz harfler sert ünsüz harflere dönüşürler. Örneğin kitap kelimesine -de/da çekim eki getirmek istediğimizde p sert ünsüzünden dolayı kitapta şeklinde yazmamız gerekmekte fakat ev kelimesine baktığımızda v yumuşak ünlü olduğu için evde yazarız.
Ünsüz yumuşaması ise ç,k,p,t sert ünsüzleri ile biten kelimelerin ünlü ile başlayan bir ek aldıklarında sırasıyla c,g/ğ,b ve d ye dönüşmesidir. Örneğin çiçek ve ahenk kelimelerine sırası ile -i çekim eki getirdiğimizde çiçeği ve ahenği şeklinde kullanılmalıdır. 
5 5 5