Ya vatandaşlık ve demokrasi 8. sınıf performans ödevi cumhuriyetten sonra kadınlara hangi haklar verilmiştir madde madde olursa sevinirim bide site linki atmayın lütfen internete yaz bulursun gibi seylerde yazmayın ordan bulsam neden burda soruymki ??

1

Cevaplar

2013-01-11T16:34:17+02:00


Türk kadınlarına verilen haklar nelerdir?
Kadın Hakları – Kadın Hakları Nelerdir Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kadın hakları, kadınların erkeklere eşit şekilde sahip olduğu sosyoekonomik, siyasi ve yasal hakların tamamına verilen isim.[1]
Kadın hakları kavramı özellikle 19 yy’da büyük önem kazandı. Dünya genelinde çok çeşitli kurum ve kuruluşlar kadınların karşılaştığı sorunların ve ayrımcılıkların giderilmesi için çalışmalar yapıyor. Kadınların başlıca problemleri ise şunlar: İş ve çalışma hayatında kadınlara yönelik negatif ayrımcılık.
Dünya çapında kadınların eğitim – öğretim hakkından yoksun veya ikinci planda bırakılması.
Bir çok devletin hukuki düzenlemelerinde kadın erkek ayrımı yapılması ve bilhassa miras hukuku ve medeni hukuk düzenlemelerinde kadınlara negatif ayrımcılık uygulanması.
Dünyada birçok bölgede, kadınların eş seçme, evlilik, boşanma ve diğer temel medeni haklarının tanınmaması.
Kadınlara yönelik fiziki şiddet ve psikolojik baskının en çağdaş ülkelerde bile tam anlamıyla kırılamamış olması. Dünyada kadın Dünya’nın yüzde 49.7′si kadın. Yani kadın nüfusu 3 milyardan fazla.
Her yıl, yarım milyondan fazla kadın, gebelik ya da doğum sırasında yaşamını yitiriyor.
Kadın cinayet kurbanlarının yüzde 70′i eşleri ya da sevgilileri tarafından öldürülüyor.
Dünyada her 3 kadından 1′i hayatının bir döneminde şiddete maruz kalıyor.
Her 5 kadından 1′i hayatının bir döneminde tecavüz veya tecavüz girişimi kurbanı oluyor.
ABD’de her 90 saniyede 1 kadın tecavüze uğrarken, Irak’ta nisan 2003′ten bu yana savaş sırasında ve sonrasında, en az 400 kadının tecavüze uğradığı İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün raporlarında yer alıyor.[2]
Dünyada, ağırlıklı olarak Afrika kıtasında 135 milyondan fazla kadın sünnet ediliyor.
Dünya genelinde mültecilerin yüzde 80′i kadın.
Gelişmekte olan ülkelerde okur-yazar olmayan her 3 kişiden 2′si kadın.
280 milyonluk Arap dünyasında her 2 kadından 1′i okuma yazma bilmiyor.
Suudi Arabistan’da kadının oy hakkı yok, araba kullanması yasak.
Dünyada 54 ülkede kadınlara yönelik ayrımcı yasalar bulunurken, ‘namus savunması’ Peru, Bangladeş, Arjantin, Ekvator, Mısır, Guatemala, İran, İsrail, Ürdün, Suriye, Lübnan ve Venezuella’nın ceza yasalarında yer alıyor.
İran’da çok istisnai durumlar haricinde kadının boşanma hakkı yok.
İslam Şeriatıyla idare edilen ülkelerde bazı durumlarda zina yapan kadın ve erkeklere recm cezası uygulanmaktadır.
Tüm dünyada sağlık çalışanlarının yüzde 75′i kadın.
Siyasette ve iş dünyasında da kadınların oranı gelişmiş ülkelerde bile epey düşük. İş gücü olarak kadın Eğitim seviyesi ‘arttıkça’ kadınların işsizlik oranı keskin bir şekilde ‘artıyor’. Yani eğitim gerektirmeyen işlerde kadınlar “ucuz iş gücü” olarak istihdam edilirken, yüksek ücretli ve statü sahibi mesleklerde iş bulmaları zorlaşıyopr.
Örneğin Türkiye’de, okuryazar olmayan 1 milyon 46 bin kadından sadece 53 bini işsiz, yani okuma yazma bilmeyen kadınlarda işsizlik oranı yüzde 1. Buna karşın, lise altı eğitim alan kadınlarda işsizlik oranı yüzde 5.8′e çıkıyor.

0