Cevaplar

2013-01-11T18:23:12+02:00

bak bilgisayar ilk açılırken full f8 tuşuna bas sonra yerel disk c ye gel ve delete ye bas o yüklendikten sonra format atılmış olur zaten :) iyi günler

0
2013-01-11T18:29:58+02:00

Arkadaşlar şimdi bazıları bundan kolay ne var diye burun kıvırarak bakabilir bu yazıya lakin bu format atmak her zaman yapılan bir iş değildir ve birçok insanın da bununla işi olmamıştır fakat olmadık zamanda format atmak isteyebilirler. Yana yakıla bu işten anlayan birini ararlar olmadı servise götürürler hiç yoktan yarım saat için birçok para harcarlar. Öyle atomu parçalamak gibi zor bir iş değil bu çok kolay. Cd yi taktıktan sonra zaten bilgisayarınız sizi yönlendirecek. Karmaşık bir olay asla değil. Ama daha kolay anlaşılması için resimli olarak anlatayım size.
İlk olarak bios ayarlarından sürücümüzü değiştirmeliyiz. İlk olarak cd ya da dvd sürücümüzü görmeli bilgisayarımız. Aksi takdirde hard diskimizi görürse Windows kurulumu gerçekleşmeden yine oturum açmış oluruz.
Bios ayarlarına girmek için bilgisayarımızı yeniden başlatalım bilgisayar açılmaya başladığı anda ?del? ya da ?F2? tuşundan birine basmalıyız. İkisinden birisidir. Çıkan sayfada ?Advanced BIOS Features? kısmına oklar yardımıyla gelerek ENTER tuşuna basınız.

Şimdi yeni bir sayfaya geldik burada ?1st Boot Device? kısmını cd ya da dvd rom olarak ayarlayınız sonra ?F10? tuşuna basarak Save&exit setup yaparak biostan çıkınız. Şimdi bios ayarımız yapılmış durumda.


Bilgisayar tekrar başladığında cd mizi okumaya başlayacak ve size kurulum yapmak istiyorsanız bir tuşa basın uyarısı gelecek fazla vaktiniz olmadığından her hangi bir tuşa basın. Windows Kur başlıklı bir ekran gelecek. Dosyaların yüklenmesini bekleyiniz.

Şimdi ekrana kurmak için ENTER tuşuna basın kurtarmak için R tuşuna basın yazan sayfa gelecek burada ENTER tuşuna basarak kurma işlemini başlatın.

Diğer sayfada ise size lisansı kabul edip etmediğinizi soracak ?F8? tuşu ile lisansı kabul edin.
Bu sayfadan sonra ise Windows?u kuracağımız sürücüyü isteyecek ?C? sürücüsünü seçerek ENTER tuşuna basın.

Sizden hangi dosya sistemi kullanarak biçimlendirilmesini istediğini soracak, genelde NFST dosya sitemi kullanarak biçimlendirilir. Güvenlik ve disk kullanımındaki avantajlar için NFST dosya biçimini tercih etmenizi öneririm. Burada bu dosya sitemi içinde iki seçenek var ?normal? ya da ?çabuk?, çabuk seçeneğini seçerseniz işleminiz daha hızlı olur yani bunu tercih etmenizde fayda var.

Şimdi karmaşık kısım bitti. Bilgisayarınız sürücünüze format atacak ve diskinizi inceleyecek. Biraz zaman alacak ama çok değil bekleyin. Format atma işlemi bittikten sonra şimdi Windows kurulmaya başladı.

Sizden ürün anahtarını (serial), kullanıcı ismini bölge ve dil seçimlerini isteyecek, istenilenleri giriniz.

1 5 1