Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2013-01-11T20:24:16+02:00

tbmmye sevr anlaşmasını kbul ettirmek

 

3 3 3
2013-01-11T20:26:15+02:00
Londra Konferansı (23 Şubat-12 Mart 1921)I. İnönü Savaşı’nın kazanılması üzerine İngilizler de TBMM gerçeğini kabul etmek zorunda kaldılar.
İtilaf Devletleri İstanbul Hükümeti’ni Londra Konferansı’na davet ettiler. İstanbul Hükümeti’nin göndereceği delegeler arasında Mustafa Kemal’in ya da Mustafa Kemal’in yetki verdiği birisinin de yer almasını istediler. Bu davranışlarıyla TBMM Hükümeti’ni tanımadıklarını göstermek istemişlerdir.
Londra Konferansı’nın Sonuçları
İtilaf Devletleri TBMM Hükümeti’ni konferansa çağırmakla onun varlığını hukuken tanımışlardır. Sevr Barış Antlaşması’nın çeşitli hükümleri tartışma konusu yapılmaya başlamıştır. TBMM Hükümeti bu konferanstan önemli sonuçlar beklemiyordu. Fakat konferansa katılmakla “Türkler barış görüşmelerine yanaşmıyorlar savaşı uzatıyorlar” şeklindeki propagandanın önlenmesi sağlanmıştır. Londra Konferansı’nın başarısızlıkla sonuçlanması üzerine Anadolu’da Yunan saldırısı yeniden başladı. Bu durum II. İnönü Savaşı’na neden olmuştur. Londra Konferansı sonrasında TBMM temsilcisi Fransa İngiltere ve İtalya ile ikili antlaşmalar yaptı. Fakat bu antlaşmalarda “devletlerin eşitliği” ilkesine uyulmamıştır. Yapılan antlaşmalar TBMM tarafından onaylanmadığından yürürlüğe girmemiştir.
2 3 2