Cevaplar

  • Eodev Kullanıcısı
2013-01-11T20:52:28+02:00

Babası: Fatih Sultan Mehmed
Annesi: Sitti Mükrime Hatun
Doğum: 3 Aralık 1447
Ölüm: 26 Mayıs 1512
Saltanat Aralığı: 1481-1512
Önceki: Fatih Sultan Mehmed
Sonraki: Yavuz Sultan Selim

3 Aralık 1448′de Dimetoka’da doğdu. Uzun boylu, geniş göğüslü ve kuvvetli bir vücuda sahipti. Yüzü yuvarlak ve gözleri elaydı. Cesur ve atılgandı. Ayrıca dinine bağlı ve halim selim bir sultandı. O devrin en meşhur alimlerinden dersler aldı, islam ilimlerini iyi derecede öğrendi.

Şehzadeliğinde Amasya valiliğine tayin edildi. Sultan olduktan sonra, kardeşi Cem’in muhalefeti ile karşılaştı. Bursa’yı alan ve adına hutbe okutturan Cem, Yenişehir’de Beyazid’e yenilince Memlüklülere kaçtı. Osmanlı’nın iç meselesi iken bir anda doğu ve batının en mühim meselelerinden biri haline gelen bu olaydan dolayı Beyazid, herhangi bir dış sefere çıkamadı. Ancak Cem’in ölümü üzerine sefer faaliyetleri başladı.

Boğdon Voyvodası’ndan Kili ve Akkerman’ı alan Beyazid, Cem’e sahip çıktığı için Memlüklere saldırdı. Uzun süren çatışmalar sonucu denge bozulmadı.

Bali Bey komutasındaki 40 bin akıncı, Osmanlı tarihindeki en büyük akın seferini Lehistan’a karşı başlattı. Ayrıca Mora seferine çıkan sultan, Koron ve Modon kalelerini zapetti.

1502′den sonra Safevi entrikaları ile uğraşan Beyazid, 1512′de oğullarının taht rakabetini kazanan Yavuz Sultan Selim’e tahtı bıraktı. Doğum yeri olan Dimetoka’ya giderken 26 Ağustos 1512 günü vefat etti.

 

Kategori: : Biyografi • Son Eklenenler

Etiketler: 2.beyazıt • Biyografi • II.beyazıt • Osmanlı devleti • Osmanlı padişahları • padişahların yaşamı

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu İktidarsızlığı önleyen bilgiler, Etkili cinsel yaşam önerileri Erkeklere neden güvenilmez? Erkeklere güvenmenin bedeli Okula yeni başlayan çocukların “Okul Sendromu” Burun kanamasının nedenleri - Burun kanamasında ne yapılır Erkeklerde kısırlık nedir? Erkeklerde kısırlık tedavisi Ampir nedir Zehirlenme nedir? Zehirlenmede yapılması gerekenler Siyah abiye elbise modelleri Türkcell 3G Kotası Nasıl Öğrenilir? Türkcell Kota Sorgulama Avukat kimdir? Avukatın görevleri nelerdir? Şizofren belirtileri nelerdir? Şizofrenin doğal tedavisi Türkiyenin yüzölçümü kıyı ve sınır uzunlukları Marmelatlı bisküvi nasıl yapılır? Marmelatlı bisküvi tarifi Bağırsak iltihabı nedir - Bağırsak iltihabının sebepleri belirtileri ve tedavisi Açlık hissi - Açlık hissinden kurtulmanın yolları
0