Araçlar; *Yıkama yağlama sistemlerinde arabaların kaldırılmaları, *hidrolik frenler, *emme - basma tulumbaları. *Bazı bitkilerin ve meyvelerin yağını ve suyunu çıkarmada kullanılan sıkıcı araçlar *su cendereleri *kriko
bu araçların çalışma prensiplerini ayrıntılı biçimde açıklayabilir misiniz ? Ayrıntılı biçimde olması özellikle rica olunur

1

Cevaplar

2013-01-12T11:50:57+02:00

resimleri atamadım..

 

 

hidrolik fernlerin çalışma sistemi

 

İşin fiziksel hesaplamalarına girmeden çalışma mantığını kısaca anlatmaya çalışayım. Bir borunun dar olan ucundan sıvıya basınç uygularsanız ve bu sıvı borunun daha genişçe yapılmış diğer ucundan çıkarken başta uygulanmış olan kuvvetten çok daha fazla itme gücüne sahip olur. Temel olarak hidrolik sistemi bu şekilde çalışır.

 

 

 

Resimdede görüldüğü gibi y çapında bir borudan uygulanan basınç frenlere ulaştığında 3y çapında bir bir boruya aktarılır. Başlangıçta uygulanan basınç çıkış noktasında kat kat artmaktadır.

 

 

 

Yukarıdaki resimde fren pedalından hemen sonra gelen ve hidrolik sıvısını koyduğumuz kabın kesiti görülmektedir. Pedala baskı yapıldığında bir miktar hidrolik sıvısı silindirin içerisinde sıkıştırılarak frenlere pompalanır. Sistemin güvenliği açısından 2 parçaya ayrılmıştır ve bir sistemde meydana gelen kaçak diğerini etkilemeyecek şekildedir.

1 5 1