Cevaplar

2013-01-12T16:37:13+02:00

Sürtünme kuvveti, temas halinde olan iki nesnenin arasında oluşan ve harekete karşı koyan kuvvete verilen isimdir. Bu kuvvetin ortaya çıkması için hareket gerekmez ancak hareketin olduğu durumlardaki (kinetik) sürtünme kuvveti, hareketin olmadığı durumdan (statik) farklıdır.

Bir masayı yatay olarak hareket ettirmeye çalıştığımızı düşünelim. Önce biraz zorlanırız ama masa hareket etmeye başladığında kolay bir şekilde onu sürükleyebiliriz. Bu, hareketliyken sürtünme kuvvetinin durgunkenkine göre daha az olduğunu gösterir ayrıca bu sonuçtan, sürtünmeyi kinetik sürtünme kuvveti ve statik sürtünme kuvveti olmak üzere ikiye ayırmak gerektiği anlaşılır.

Konu başlıkları   [gizle]  1 Özellikleri 1.1 Sürtünme katsayısı 2 Etkileri 2.1 Sürtünme kuvvetini artırmak ve azaltmanın yolları 3 Dipnotlar Özellikleri [değiştir] Yapılan deneyler göstermiştir ki sürtünme kuvveti iki şeye bağlıdır: İki yüzey arasındaki etki-tepki kuvveti: Bu, bir yüzeyin diğerine uyguladığı dik kuvvettir. Sürtünen yüzeylerin cinsi: Her yüzeyin sürtünmesi farklıdır. Bu yüzden sürtünme kuvvetinin hesaplanabilmesi için sürtünen yüzeylerin özgün bir özelliği olan sürtünme katsayısının bilinmesi gerekir. Birbiriyle temas halinde olan iki yüzey arasındaki statik sürtünme kuvveti uygulanan kuvvetle zıt yönlüdür ve aşağıda verilen değere sahip olabilir: Burada μs ile gösterilen katsayı statik sürtünme katsayısın de tepki kuvvetidir. Cisim tam kayma sınırındaysa sürtünme kuvveti maksimum değerini alır ve denklemin eşitlik hali geçerli olur. Hareket eden bir cisme etki eden kinetik sürtünme kuvveti, cismin hareketine zıt yöndedir ve aşağıda verilen değerdedir: Burada μk kinetik sürtünme katsayısıdır. Sürtünme kuvveti sürtünen yüzeylerin büyüklüğüne bağlı değildir. Sürtünme katsayısı [değiştir]

Sürtünme katsayısı boyutsuz ve skaler bir değerdir. İki cisim arasındaki sürtünme kuvvetinin iki cisin birbirine bastıran kuvvete oranı olarak da belirtilebilir. Sürtünme katsayısı kullanılan materyale göre değişir. (Buz ve çelik arasındaki düşük sürtünme ya da lastik ile asfalt arasındaki yüksek sürtünme gibi) Sürtünme katsayısı genellikle 1 ile 0 arasında olur, fakat bazı durumlarda katsayı 1.7 ye kadar çıkabilir. Teflon'un sürtünme katsayısı gibi 0.04 gibi çok düşük olabilir. Eğer sürtünme katsayısı 0 ise obje yüzeye temas etmiyor demektir, yani tepki kuvveti yoktur.Yüzey yapışkan ise sürtünme katsayısı genellikle doğru ölçülemez.

 

Maddelerμs [1]μkÇelik üzerinde çelik 0,74 0,57 Çelik üzerinde alüminyum 0,61 0,47 Çelik üzerinde bakır 0,53 0,36 Beton üzerinde lastik 1 0,8 Tahta üzerinde tahta: 0,25-0,5 0,2 Cam üzerinde cam 0,94: 0,4 Islak kar üzerinde cilalı tahta 0,14: 0,1 Metal üzerinde metal (yağlanmış) 0,15 0,06 Buz üzerinde buz 0,1 0,03 Teflon üzerinde teflon 0,04 0,04 İnsanda eklem bağlantıları 0,01 0,003
0
2013-01-12T16:37:37+02:00

her yerde sürtünme vardır günlük hayatta arabalarda tap oynarken yazı yazarken heryerde vardır nerdeyse.

0