Cevaplar

2013-01-12T16:39:13+02:00

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Rize felaketinin ardından teknik bir heyet göndererek durum tespiti yaptırdı. Uzmanlardan oluşan heyetin hazırladığı rapor, Rize felaketinin nedenlerini bütün açıklığıyla ortaya koydu. İşte raporda yer alan çarpıcı bulgular:

 

Afet, Rize'den geçen derelerin şehir merkezinde kanallara alınmış olmasından ve kanalların tıkanmasından kaynaklandı.

 

Rize merkezden geçen 23 kapalı. Derelerin üzerinin açılması durumunda ise kentin ulaşım sorunu büyüyecek.

 

Maliyet çok yüksek

 

Şehirde arazi şartları nedeniyle imarlı arsa kolay üretilemiyor. Niteliksiz, yoğun ve çok katlı yerleşim kente hakim. Yeni yerleşimler için boş arsa yok.

 

Rize hem deniz suyu hem de yağmur nedeniyle su baskınlarına açık. Mülkiyet dokusu ve yerleşme biçimi nedeniyle kamulaştırma maliyeti çok yüksek.

 

Sahil yolu yenilenecek

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Rize için öncelikle imar planı revizyonuna başlayıp kentsel dönüşüm projelerine başlayacak. Ardından uygun bulunan öneri ve projeler hayata geçirilecek. Yeni konutlar şehrin batısında yer alan nispeten düz bölgede yapılacak. Derelerin üzerinin açılması ve dere yataklarındaki konutların boşaltılarak yeşil koruma alanına dönüştürülmesi, yüksek binaların kamulaştırılması düşünülüyor. Karadeniz Sahil Yolunun dere akışlarını engellemeyecek şekilde yeniden yapılması da çözüm yolları arasında sıralandı.

1 3 1
2013-01-12T16:42:39+02:00

SEL, RİZE, DERELER, YANLIŞ UYGULAMALAR VE  GEÇ ALINAN KARARLAR

 

 

Evimin Ekrem Orhon Mahallesinde olmasına rağmen sel haberlerini kanallardan takip etmeyi tercih ettim. Sel  felaketini bilfiil yaşamış olmama, oturduğum apartmana  dozerin kepçesinde ulaşmama, daireme ulaşmak için asansöre binmeye çalıştığımda bir metreye yakın  çamur ve suyun içinden geçmeme, iki güne yakın bir zaman elektriksiz ve bir güne yakın bir zaman susuz kalmama ve işim olmasına rağmen evden çıkmayı göze alamayıp evde hapsolmama rağmen sel felaketini TV’lerden takip ettim. 

Kanallar sel felaketinde hayatını kaybedip, Rahmeti Rahmana kavuşan hanım teyzemizin haberini çıtlattıktan sonra resmi ağızlardan yapılan açıklamalara yer veriyordu.  :))

0