Cevaplar

2013-01-12T16:51:19+02:00
Eritrosin : Gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarında bazı yan etkileri vardır Birkaç olayda hiperaktiviteyi yükselttiği rapor edilmiştir mutajenlerle bağlantılı olma olasılığı vardır Eritrosin güneş ışığına duyarlılığı ile insanlarda ışığa duyarlılığın yükselmesine neden olur Eritrosinin yüksek konsantrasyonları iyot metabolizmasıyla zarar verir
Parlak siyah BN : Azo boyası olduğundan beri insanlarda salisilatlar intolerans oluşturmaktadır Buna ek olarak histamini serbest bırakır ve astım semptomlarını yoğunlaştırır Benzoatlarla kombinasyonlar halinde çoçuklarda hiperaktiviteye dahi yol açabilir Bağırsaklarda bakteriler tarafından zararlı bileşenlere dönüştürülebilirbu nedenle ADI’li çok düşük ve kullanımı sınırlıdır

Aslında çevremizde ucuz olduğu için satın aldığımız ve sağlığımızı tehlikeye atabilecek kimyasallar içeren o kadar çok ürün var ki! Size zarar vereceğini hiç düşünmediğiniz kıyafetinizden bulaşan azo boyar madde; bebeğinizin yemek yediği tabaktan yayılan kurşun ve kadmiyum ve çocuklarımızın en sevdiği oyuncaklaraplastik eşyalarda bulunan kimyasallar sağlığımız açısından büyük tehlike oluşturuyor Ayakkabıda duş perdesinde mikserde pire tasmasında su şişesinde… Denetlenmeyen her üründe sağlığımızı tehdit eden bir kimyasal bulunuyor
Havayı toprağı su kaynaklarını en önemlisi de canlı yaşamını tehdit eden endüstriyel kimyasalların başında kurşun kadmiyum cıva ve krom gibi toksik ağırlıklı metaller bulunuyor Zehirleyici etkileri gunceldircom sebebiyle bu metallerin kullanımı sınırlandırılmıştır Formaldehit azo boyar maddeler disperse boyalar ve metal aksesuarlarda kullanılan nikel gibi kimyasal maddeler de cilde temas sonrası nüfuz ederek alerjik reaksiyonlara sebep oluyor
Azo boyar madde: Kanserojen etkili
Kanserojen-alerjik boyar madde tespiti: Bir kısmı kanserojen olup çoğu alerjiktir

1 1 1
2013-01-12T16:56:51+02:00

E100 (ii): Turmerik : (Curcuma long), önemli bir baharat çeşidi ve boya maddesi olup yaklaşık 2000 yıldan beri kullanılmaktadır. Güney ve güney-doğu Asya'ya özgü bir baharattır ve birçok yemeğin özellikle köri yemeğinin, yapımında kullanılmaktadır. Köri yemeğinde sarı renk oluşmasının sebebi, turmerikten kaynaklanmaktadır. Sarı renk pigmentleri, bitkinin kökünün öğütülmesiyle elde edilir. 
Renk pigmenti genellikle kurkuminden oluşur ve gıdalarda E-numarası(E100i) kodu ile boya maddesi olarak kullanılır. Ham turmerik tozunun kodu E100(ii)'dir. 
E100 (i): Kurkuminoğal renk pancardan ve Yellowroot'un gövdesinden (Curcuma longa ve Curcuma domestic) izole edilir. Turmerik ham ekstrakt iken kurkumin saf bileşiktir. Köri tozundaki sarı rengi verir.
E101 (i): Riboflavinoğal renk süt, yumurta, karaciğer ve sebzeler gibi birçok gıda da mevcuttur. Ticari olarak mayalardan hazırlanır böylece sentetik olarak üretilir. Gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarda bilinen yan etkisi yoktur.
E102: Tartrazin : Tartrazine bir azo boyasıdır. Salisilâtlara (aspirin, dut, meyveler) intoleransı olan insanlar hariç saf tartrazinin bilinen yan etkisi yoktur; bu sorundan dolayı, tartrazin intolerans semptonlarına dahi neden olur. Benzoatlarla kombinasyonları (E210-215) sonucunda tartrazin, çocuklarda ADHD sendromu (hiperaktivite) vakalarının büyük bir yüzdesini oluşturur. Tartrazinin tüketimini takiben astım benzeri belirtiler gözlenmiştir..
E104: Kinolin sarısı : Sarı gıda renklendiricisi . Suda çok çözünür. Kaynağı sentetik olmayan azo boyası.
E107: Sarı 2G : Azo boyası olduğundan beri , E107 alerjilere, hiperaktiviteye ve astıma yol açar. Kullanımı sınırlandırılmıştır ve bu renklendirici yakın gelecekte yasaklanabilir.
E110: Sunset yellow FCF : Azo boyası olduğundan beri, insanlarda salisilatlar intolerans oluşturmaktadır. Buna ek olarak, histamini serbest bırakır ve astım belirtilerini yoğunlaştırır. Benzoatlarla kombinasyonlar halinde, çoçuklarda hiperaktiviteye dahi yol açabilir.
E120: Karmin, Karminik asit, Kosinal : Doğal kırmızı gıda renklendiricisi, etli bitkilerin farklı türlerinde yaşayan Dactylopius coccus böceklerden ekstrakte edilir. E120 (i) saf renklendiriciyken E120 (ii) ham ekstraktır. Gıdalarda kullanılan konsantrasyonlarında yan etkisi yoktur. Bazı durumlarda hiperaktiviteyi arttırdığı rapor edilmiştir. En çok bilinen alerji kozmetikler kullanıldığında olan alerjidir.
E122: Azorubin : Azo boyası olduğundan beri, insanlarda salisilatlar intolerans oluşturmaktadır. Buna ek olarak, histamini serbest bırakır ve astım belirtilerini yoğunlaştırır. Benzoatlarla kombinasyonlar halinde, çoçuklarda hiperaktiviteye dahi yol açabilir.
E123: Amarant : Azo boyası olduğundan beri, insanlarda salisilatlar intolerans oluşturmaktadır. Buna ek olarak, histamini serbest bırakır ve astım belirtilerini yoğunlaştırır. Benzoatlarla kombinasyonlar halinde, çoçuklarda hiperaktiviteye dahi yol açabilir. Sıçanlarda tümör ve yabani kadife çiçeği arasında bağlantı olduğu tespit edilmiştir , fakat insanlarda denenmemiştir. Bununla birlikte, kullanımı bazı testlerle sınırlandırılmıştır ve ADI'li 0.5 mg/kg' indirilmiştir.

0